07.08.2007 00:00

Obnovené pašijové hry v Hořicích na Šumavě oslaví 15. výročí

Hořice na Šumavě (Českokrumlovsko) 7. srpna (ČTK) - Obnovené pašijové hry v Hořicích na Šumavě oslaví letos 15. výročí. Amatérští divadelníci z této obce, kteří navázali na tradici započatou roku 1816, letos pro velký zájem přidají páteční představení, takže pašije odehrají celkem šestkrát. Novinkou bude tlumočení do znakové řeči a slavnostní koncert souboru Musica Bohemica, který nahrál hudbu k představení.

V zastřešeném přírodním amfiteátru, v němž jsou letos už kompletně nové lavice s opěradly, se publiku představí kolem 80 herců. Účinkují výhradně neherci z obce a okolí. "Nejstarší František Kropík má už 90 roků a tímto ročníkem se rozloučí. Nejmladšímu je šest měsíců, maminka ho porodila v pravý čas, takže ho hned může do hraní zasvětit," řekl dnes ČTK vedoucí Pašijové společnosti Vítězslav Kučera.

Těžiště oslav bude v sobotu, začnou mší v kostele sv. Kateřiny a pak bude v 10:30 zahájena výstava v obecním úřadu. Od 14:00 vystoupí v kostele Musica Bohemica s Jaroslavem Krčkem, který pro hořické pašije složil hudbu. V 16:30 začne slavnostní představení.

Publikum může letos pašije vidět šestkrát. "Na rozdíl od minulých let jsme přidali pátky, protože bývá velký zájem večerní představení s loučemi," vysvětlil Kučera. Poprvé se bude hrát tento pátek od 20:30, v sobotu kromě večera i odpoledne od 16:30. Tato série se zopakuje i příští týden. Některá představení budou poprvé v historii tohoto divadla tlumočena do znakové řeči, protože v souboru hraje dívka, která ji ovládá. Na 18. srpna pozvali Hořičtí výpravu handicapovaných lidí.

Nastudování novozákonního příběhu Ježíše Krista proslavilo Hořice natolik, že se díky tomu obec s 600 obyvateli dostala na čestné místo v mezinárodním společenství Europassion. Historii shrnuje v Hořicích i tematické muzeum a naučná trasa vedoucí kolem bývalého divadla trasou obnovené křížové cesty, kterou dříve herci také chodívali. Bližší informace najdou zájemci na webové stránce www.horicenasumave.cz.

Tradice hořických pašijových her sahá až do 13. století, první uvedení divadelního představení se datuje rokem 1816. Autorem textu byl hořický tkadlec a sběratel Paul Gröllhesl. V roce 1893, kdy byla v Hořicích otevřena budova pašijového divadla, hru zhlédlo na 30.000 diváků. Za druhé světové války sloužilo divadlo jako skladiště vojenské výzbroje, po roce 1948 se v Hořicích už nehrálo a v 60. letech byla zbořena i budova divadla. U obnovení tradice jedněch z nejstarších pašijí v Evropě stála roku 1990 Společnost pro obnovu pašijových her a řada místních nadšenců.

Alena Binterová mol

Autor článku: ČTK