21.05.2001 00:00

Ocenění z festivalu Na hranici si odvezla skupina Deja Donné

OSTRAVA 20. května (ČTK) - Cenu v podobě zlomené závory si z divadelního festivalu Na hranici, který v sobotu 19. května skončil v Českém Těšíně na Karvinsku i sousedním Těšíně na polské straně hranice, odvezla mezinárodní taneční a divadelní skupina Deja Donne z Prahy. Porotu zaujala svým vystoupením s názvem Arita Spinta, řekl dnes ČTK ředitel festivalu Roman Rozbroj. Cena i festival jsou podle něj symbolem toho, že umění dokáže překračovat hranice a lámat bariéry mezi zeměmi.

"Vítězné skupině se nejvíce podařilo překročit pomyslné hranice, a to nejen žánrové, ale také národnostní. V jejich souboru totiž tančí lidé z Bulharska, Chorvatska či Itálie," řekl Rozbroj. Porota podle něj ocenila i to, že skupina zároveň dokázala nejlépe komunikovat s publikem.

Festivalu se zúčastnily divadelní soubory ze zemí visegrádské čtyřky, tedy Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky. Rozbroj doplnil, že závěrečné noční sobotní vystoupení, které představilo 12 bubeníků hrajících na dvaapůlmetrové bubny, navštívilo přes 500 diváků.

Během pěti dnů se na přehlídce představilo asi 55 souborů a diváci mohli zhlédnout na 60 představení. Festival se poprvé konal v roce 1990, kdy představil hry prezidenta Václava Havla. Přehlídky, kterou finančně podporuje i Mezinárodní visegrádský fond, se letos poprvé zúčastnili také maďarští umělci.

Autor článku: redakce