14.09.2021 13:11

Oceňovaný román Smrtholka Lucie Faulerové se dočká divadelního zpracování. Od září bude k vidění v pražském A studiu Rubín

Nová, padesátá čtvrtá sezona pražského A studia Rubín je zastřešena tématem Závislosti. Prostřednictvím nových inscenací divadlo reaguje na proměnu hodnot a procesů, které ovlivnila nenadálá celosvětová pandemie, a tematizuje vazby, vztahy a sítě prostupující naše životy a společnost. První premiérou sezony bude divadelní zpracování románu Smrtholka Lucie Faulerové, který se věnuje problematickému vztahování se ke smrti a sebevraždě. Příběh mladé ženy vyrovnávající se s tragickou ztrátou velmi blízké osoby režíruje Lucie Ferenzová. Sesterskou dvojici hrají Anita Krausová a Martina Jindrová. Všechny jejich mužské protějšky ztělesňuje Petr Reif. Premiéra se uskuteční 30. září.

Inscenace Smrtholka vzniká ve spolupráci se spolkem Kolonie, který se dlouhodobě věnuje společensky angažovaným tématům. Tímto projektem A studio Rubín a Kolonie navazují na svou předchozí úspěšnou spolupráci s přední českou autorkou Biankou Bellovou na scénáři a stejnojmenné inscenaci Jezero (premiéra listopad 2019 v A studiu Rubín). Tentokrát autorky ke spolupráci oslovily spisovatelku Lucii Faulerovou, která v roce 2020 na české literární scéně zazářila se svým druhým románem Smrtholka, za nějž obdržela nominaci na cenu Magnesia Litera a v tomtéž roce získala Cenu Evropské unie za literaturu. Jejich společným cílem je citlivě a s nadhledem komunikovat téma sebevraždy, a skrze divadelní inscenaci nechat vyznít i emotivní stránky problému, podnítit společenskou debatu a vytvořit platformu sdílených dialogů.

„Pracujeme s motivy knihy, ale od její formy a literárnosti se odpoutáváme, čímž vzniká svébytné scénické dílo. Stejně jako kniha je i náš scénář několikavrstevnatý. Najdeme v něm cestu do minulosti, do dospívání dvou sester na maloměstě, do statistik sebevražd i příběh o hledání smyslu života. Stejně jako kniha je naše inscenace prošpikována tématikou umírání, sebevraždy a smrti, ale je to i o vůli k životu,“ popisuje scénář režisérka Lucie Ferenzová a dodává: „Nejvíc je ovšem naše inscenace o svobodě: o svobodě rozhodnout se vzít si život, ale právě i o svobodě rozhodnout se žít – překonat naše pocity a uvědomit si, že to, co se mi děje, je jen a jen moje volba, žádný osud či předurčení.“

Podle Českého statistického úřadu spáchají sebevraždu v České republice denně v průměru 4 lidi. Ovšem u mladých lidí od 15 do 24 let je to druhá nejčastější příčina úmrtí hned po úrazu. Česká republika se se statistikou 3–5 sebevražd denně řadí k zemím spíše s vyšší sebevražedností. Během roku 2020 a 2021 navíc počet sebevražd v důsledku pandemie COVID-19 v ČR vzrostl o třetinu – a to napříč věkovým i společenským spektrem. Prohloubily se deprese, pocit osamělosti, odcizení.

„V inscenaci Smrtholka se téma závislostí objevuje v provázanosti vztahů. Jak moc jsme závislí na našich nejbližších; jak jsme ukotveni v síti rodinných vztahů; jak je těžké se odpoutat v případě, kdy do této provázanosti vstoupí smrt,“ říká umělecká šéfka A studia Rubínu Dagmar Fričová a doplňuje: „Svým novým projektem chceme též přispět k otevření tématu sebevraždy v jiné, než jen odborné úrovni, neboť skrze umělecký tvar můžeme takto rozproudit veřejnou debatu a podpořit sdílení a rozptýlení negativních emocí, které tento fenomén doprovázejí.“

Scénografie Jany Hauskrechtové spolu s živou hudbou (autorkou je Markéta Ptáčníková z kapely LO/VE či Zdivočelí koně) vytváří prostor magického realismu, kde se dá volně přecházet z minulosti do přítomnosti a komentovat děj. Výrazná část imaginace zůstává ovšem na divácích, kteří s herci mají možnost aktivně spolupracovat. V průběhu děje se tak ocitnou v holčičím pokoji, na ezokurzech v sokolovně, ale i v temném nočním lese, v němž hrdinka schovává utopenou Moranu. Inscenace též pracuje s výrazným vizuálním prostředkem – maskou a využívá hudebních a pěveckých schopností hereckého obsazení. Na perkuse, elektrickou kytaru a akustiku zahraje Petr Reif a operně zpívá Martina Jindrová. Roli hlavní hrdinky Máry hraje Anita Krausová.

Premiéra inscenace Smrtholka se odehraje v pražském divadle A studio Rubín 30. září. Následující reprízy se uskuteční 5. a 11. října. Více informací je možné nalézet na oficiální stránkách www.astudiorubin.cz a sociálních sítích divadla.