13.02.2019 09:49

Od první premiéry Divadla Drak uplynulo 60 let

Královéhradecké Divadlo Drak uvede v sobotu 16. února na den přesně od první premiéry před 60 lety inscenaci Jak si hrají tatínkové v režii Josefa Krofty. Začátek představení je naplánován na 16:00. ČTK to řekla Barbora Kalinová z Divadla Drak. První premiéra divadla byla uvedena 16. února 1959 a šlo o hru Karla Drymla Kouzelné pantoflíčky.

Divadlo podle Kalinové už nic významného v souvislosti s výročím nechystá, protože si jubileum připomínalo řadou akcí po celý loňský rok. „V sobotu diváci na hlavní scéně uvidí představení Josefa Krofty Jak si hrají tatínkové, což je v současnosti nejstarší inscenace, která na repertoáru divadla nyní je. Hraje se od roku 2005," řekla ČTK Kalinová.

Divadlo Drak zahájilo oslavy 60. výročí svého založení loni 10. ledna uvedením úspěšné inscenace Poslední trik Georgese Méliése a připomínalo si výročí různými akcemi po celý rok. Součástí projektu oslav divadla rozloženého do celého roku byly také koncerty a výstavy. Největší akcí jubilejního roku byl v září komponovaný vzpomínkový večer věnovaný pamětníkům, bývalým zaměstnancům divadla a divadelním kolegům pod názvem Fenomén Drak.

„Přijelo nám popřát několik spřátelených souborů, které se během večera také představily. V předpremiéře jsme tehdy uvedli i sestřih dokumentů Aleše Kisila Drak, kterého netřeba se bát. Neformální tečkou za oslavami byla na počátku prosince Drakovská zabíjačka a tancovačka. Nový rok začínáme spíše pohledem do budoucna," dodala Kalinová.

Královéhradecké Divadlo Drak nabídne v divadelní sezoně 2018/2019 ještě dvě premiéry. V sobotu 16. března to bude inscenace O zlaté rybce v režii Tomáše Jarkovského a Kamila Bělohlávka a 4. května uvede v premiéře hru On the Road na motivy Jacka Kerouaca. Divadlo má v plánu pro sezonu 2018/2019 celkem čtyři premiéry.

Divadlo Drak bylo založeno v roce 1958 v Hradci Králové ve východních Čechách a 16. února 1959 zahájilo činnost. Původně se jmenovalo Východočeské loutkové divadlo. Drak se v názvu divadla, které na sebe začalo výrazně upozorňovat od konce 60. let, objevil v roce 1968.
Divadlo vychází z tuzemské loutkářské tradice a je jednou z nejvýznamnějších českých loutkových scén. Své postavení Drak podtrhl od roku 1992 také provozováním Mezinárodního institutu figurálního divadla, místa konfrontace domácích a zahraničních tvůrců loutkového divadla. Od roku 2010 nabízí v Labyrintu Divadla Drak zájemcům možnost vyzkoušet si, jak vzniká divadelní inscenace.

http://draktheatre.cz/

Autor článku: ČTK: Tomáš Kučera, kš

Od první premiéry Divadla Drak uplynulo 60 let

Zprávy

03.04.2020

Herecká asociace: Reakce na „Program 25“ – podpora OSVČ

Herecká asociace, profesní a odborová organizace, pečlivě sleduje kroky Vlády ČR, které mají vést k podpoře naší společnosti v rámci dnešní „virové krize“. Jsme rádi, že jsme z úst ministryně financí slyšeli, že se podpora bude týkat všech OSVČ – tedy i tzv. „svobodných povolání“ – jako jsou umělci, zpěváci, tanečníci, herci, grafici, architekti atp. Některé z těchto profesí naše organizace zastupuje. V současné době jsme však zklamaní z podmínek, které musí splnit tzv. OSVČ, aby se účastnil „Programu 25“.

03.04.2020

Městská divadla pražská: Když potlesk a zpěv nestačí. Poděkování první linii

Městská divadla pražská spouštějí unikátní akci. Od prvního dubna mohou lidé na webových stránkách MDP vyjádřit podporu a poděkování zdravotníkům a příslušníkům integrovaného záchranného systému zakoupením dárkového poukazu na představení.

02.04.2020

Národní divadlo v čase koronakarantény

V souladu s vládními opatřeními v nouzovém stavu Národní divadlo do odvolání nehraje na žádné ze svých scén. Umělečtí pracovníci Národního divadla se věnují tzv. domácí přípravě – herci studují texty, zpěváci a hudebníci notové party, tanečníci individuálně trénují. Administrativní zaměstnanci plní své úkoly v režimu homeoffice. Zůstává zajištěn nezbytný provoz, ostraha a údržba budov.