03.01.2007 00:00

Odboráři v ND podporují dočasného ředitele Jana Mrzenu

Praha 3. ledna (ČTK) - Za nepřípustný nátlak v období probíhajícího výběrového řízení na funkci ředitele Národního divadla v Praze (ND) považuje "vánoční desatero" herců výbor odborové asociace divadelníků české první scény. Asociace, sdružující především neumělecké zaměstnance ND s postupem autorů této petice nesouhlasí, o čemž informovala ministra kultury Martina Štěpánka. Dopis má ČTK k dispozici.

Zatímco "vánoční desatero" kritizovalo kroky pověřeného ředitele ND Jana Mrzeny, Štěpánka vyzývalo, aby konkurz zrušil, a hrozilo vyhlášením stávkové pohotovosti, odboráři se přidali ke stanovisku orchestru a sboru Národního divadla a Mrzenovu práci označili za zodpovědnou a smysluplnou. "K jednání s naší organizací se staví se vstřícností a ochotou řešit naše problémy a požadavky," uvedli.

Otevřený dopis zaslala ministru kultury v polovině minulého týdne většina herců činohry české první scény. Později je podpořilo vedení činohry i baletu včetně některých jeho členů, český filmový a televizní svaz FITES, děkan DAMU Jan Hančil, sólista opery Luděk Vele, režiséři Jan Hřebejk, Petr Koliha, Jan Nebeský, Zdeněk Tyc, Jakub Špalek, Olga Sommerová a Viliam Dočolomanský, socioložka Jiřina Šiklová a další osobnosti.

Štěpánek řekl, že "vánoční desatero" neobsahuje žádnou výzvu k dialogu či k hledání společného řešení. "Je to pouze ultimátum," zdůraznil a konkurz nezastavil. Nešlo však o první protest do doby, kdy v září odvolal ředitele ND Daniela Dvořáka a na jeho místo dosadil Mrzenu. Už týden nato po něm členové činohry žádali, aby jim sdělil konkrétní důvody svého kroku. Později šéfové všech tří uměleckých souborů napsali premiérovi, aby se vložil do situace, která v divadle nastala odvoláním Dvořáka.

Poté, co Mrzena v listopadu odvolal šéfa opery Jiřího Nekvasila, členové širšího umělecké vedení činohry opět kritizovali situaci v divadle. Vedle šéfů činohry a baletu se k nim připojili i někteří dramaturgové a režiséři.

Uzávěrka konkurzu byla 29. prosince, podle mluvčí ministerstva kultury Ludmily Kadrnkové se bude do čtvrtka čekat na přihlášky uchazečů. "Rozhodující je razítko na obálce přihlášky. Pokud vzhledem ke svátkům a vytíženosti pošty přijdou některé přihlášky později, pravděpodobně je do konkurzu zařadíme," řekla ČTK.

Ministerstvo plánuje zveřejnit jména uchazečů v prvním lednovém týdnu, 8. ledna má být první jednání výběrové komise. Jméno toho, koho ministrovi ke jmenování doporučí, má zveřejnit 15. ledna.

Prvními signatáři "vánočního desatera" byli například Vlasta Chramostová, Ondřej Pavelka, David Prachař, Vladimír Javorský, Alois Švehlík, Martina Válková, Kateřina Winterová, Eva Salzmannová, Josef Vinklář, David Matásek, Petra Špalková, Iva Janžurová, Igor Bareš, Miroslav Donutil, Ladislav Mrkvička, Alexej Pyško, Hana Igonda Ševčíková a Saša Rašilov.

Jiří Borovička mal

Autor článku: ČTK