05.11.2007 00:00

Odcházení vyjde knižně ještě před premiérou

Praha 5. listopadu (ČTK) - Několik měsíců před premiérou vyjde knižně zatím poslední hra dramatika a bývalého českého prezidenta Václava Havla. Hra Odcházení vyjde již v listopadu jako první titul nové edice týdeníku Respekt. ČTK to sdělila mluvčí Divadla na Vinohradech Zuzana Paulusová. Premiéra Havlovy hry by se měla uskutečnit na přelomu května a června právě na Vinohradech.

Kolem uvedení Havlovy hry, kterou napsal po delší prodlevě a působení v politice, byly letos velké spory. Havel údajně plánoval její uvedení v Divadle Na Zábradlí, se kterým byl spjat v 60. letech, později se mluvilo o Národním divadle. Jednání ale skončila především kvůli nesouhlasu činohry s Havlovým požadavkem, aby v inscenaci hrála jeho žena Dagmar a další hostující herci.

Na Vinohradech bude inscenaci režírovat David Radok, vedle Havlové by se v ní měl objevit Jan Tříska v hlavní roli kancléře Riegera. O jeho angažmá se ale stále jedná.

Ještě do konce příštího roku uvidí hru Odcházení diváci přinejmenším v dalších dvou českých divadlech. Podle agentury Aura-Pont zastupující Havla o provozovací práva požádalo Klicperovo divadlo v Hradci Králové, kde by text měl režírovat Havlův dvorní režisér Andrej Krob na nově rekonstruované scéně Besedy, a také Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích, kde by se hra měla objevit na jevišti Starého divadla.

Podle agentury vzbudila hra Odcházení velký zájem i v zahraničí. Přední bohemisté ji překládají do hlavních světových jazyků a jazyků zemí Visegrádu. Agentura jedná o licenčních smlouvách s partnery v Německu a Itálii. O britskou premiéru projevila zájem dvě divadla včetně Royal Shakespeare Company ve Stratfordu, která v 80. letech zaznamenala velký úspěch s Havlovým Pokoušením.

I v USA, kde hra za Havlova zimního pobytu vznikala, se o ni ucházejí tři scény. Zájem o studium hry projevili také bohemisté, divadla a agentury z Chorvatska, Srbska, Norska, Finska, Švédska, Estonska, Belgie a Nizozemska.

V létě Havel uvedl, že po hře Odcházení přemýšlí o novém textu. Psaní by se rád věnoval na podzim.

Markéta Horešovská rot

Autor článku: ČTK