08.04.2004 00:00

Oddací list na prknech Východočeského divadla Pardubice

Předposlední premiéru této divadelní sezony připravilo Východočeské divadlo Pardubice na 10. a 18. dubna do Městského divadla. Diváci se mohou těšit na komedii Ephraima Kishona Oddací list v režii hostující Lídy Engelové. Ve svižné komedii o úloze lásky v manželství a manželství v lásce hrají Ludmila Mecerodová, Zdeněk Rumpík, Kristina Jelínková, Dagmar Novotná, Milan Němec a Josef Pejchal.

Ajala Ben Curová má možná docela ráda svého snoubence Roberta, nebo spíš ještě neví, co je to mít rád, ale rozhodně se chce vdávat. Velice spořádaný a systematický Robert však musí před svatbou ukázat své matince oddací list rodičů své snoubenky. Ajalini rodiče, žijící již pětadvacet let v celkem láskyplném manželství, nemohou tento dokument nalézt. Dokonce marně vzpomínají, zda vůbec byli oddáni, a při té příležitosti si začnou klást otázku, proč jsou vlastně spolu, když jim to přináší tolik trápení. Zatímco Ajala s hrůzou zjišťuje, že patrně vzešla z nemanželského svazku a že se proto nejspíš nevdá, její rodiče postupně dospívají k tomu, že by se měli rozvést. Jenže ani to není bez oddacího listu možné. Kolečka komedie popohánějí rafinované příchody svůdné sousedky a nečekaný příjezd sympatického mladíka a legračně zoufalá situace nakonec vyústí velmi překvapivě.

Režisérka Lída Engelová o humoru hry říká: "Kishonův humor je samozřejmě židovský, ale při tom je na něm vidět poučenost nejlepšími komediálními autory. Výsledkem jsou mistrovsky napsané komediální situace okořeněné ale navíc velkou moudrost." A závěrem s úsměvem dodává: "S potěšením mohu říci, že i někteří kolegové z inscenace po první zkoušce doma oddací list také hledali."

Radek Smetana                                                    
Autor článku: příspěvky veřejnosti