02.01.2007 00:00

Odvolaný režisér Nekvasil a ředitel Mrzena vedou přes média spor

Praha 2. ledna (ČTK) - Režisér Jiří Nekvasil a manažer Jan Mrzena vedou spor přes média. Nekvasil odvolaný na podzim z funkce šéfa opery pražského Národního divadla požaduje po Mrzenovi, pověřeném řízením české první scény, veřejnou omluvu a návrh kompenzace škod. Podle jeho slov mu je působí Mrzenova nepravdivá vyjádření o jeho osobě a dezinformace o jeho působení v divadle. Nekvasil poskytl dopis adresovaný Mrzenovi také ČTK.

Mrzena, který v čele Národního divadla dočasně nahradil Daniela Dvořáka, odvolaného v září ministrem kultury Martinem Štěpánkem, považuje naopak poskytnutí dopisu ČTK za součást mediální kampaně vedené podle jeho názoru proti němu, a to s úmyslem ho skandalizovat.

"Jsem ochoten za svou osobu najít v této oblasti dohodu a neřešit celý spor soudní cestou," uvedl Nekvasil. "Panu Nekvasilovi odpovím osobně," reagoval Mrzena na dotaz ČTK. S ohledem na charakter dopisu nepovažuje jeho řešení prostřednictvím médií za vhodné.

"Při svém nástupu do funkce pověřeného ředitele divadla jsem řekl, že nebudu dělat žádné zásahy do činnosti uměleckých souborů, pokud to nebude nutné. Bohužel druhá část věty - pokud to nebude nutné, je... opomíjena," upozornil Mrzena. Nezbytné zásahy podle svého dnešního vyjádření provést musel. "Žádné mé zásahy se netýkaly uměleckých soborů činohry a baletu. Týkaly se souboru opery, a tam byly mé kroky většinou přijaty pozitivně," poznamenal.

Nekvasil mu například vytýká, že jeho odvolání zdůvodnil snahou o větší uměleckou pluralitu opery a že přitom tvrdil, že tandem Dvořák - Nekvasil inscenoval většinu navržených titulů dramaturgického plánu. V příští sezoně to však nemělo být pět ze sedmi projektů, jak podle Nekvasila uvedl Mrzena, ale jen dva z osmi - Plameny Erwina Schulhoffa v koprodukci s Teatro Massimo Bellini Catania a Dvě vdovy Bedřicha Smetany na závěr tříletého koprodukčního projektu s Mezinárodním operním festivalem Smetanova Litomyšl.

Členové operního souboru a orchestru Národního divadla nesouhlasí s herci, kteří kritizují pověřeného ředitele Mrzenu. Herci činohry vyzvali ministra Štěpánka, aby Mrzenu okamžitě odvolal, zrušil výběrové řízení na ředitele a vypsal nové. Termín uzávěrky konkurzu byl v pátek, ministr ho nezrušil. Za herce se naopak postavili šéfové činohry a baletu Michal Dočekal a Petr Zuska a několik dalších osobností z kulturní a umělecké sféry.

veb mal

Autor článku: ČTK