25.08.2020 09:42

Ohlédnutí za korokaranténou v Národním divadle

V souladu s vládními opatřeními v nouzovém stavu Národní divadlo od 12. března 2020 nehrálo na žádné ze svých scén. V období do 2. 7. bylo zrušeno 400 představení. Umělečtí pracovníci se věnovali domácí přípravě – herci v době karantény studovali texty, zpěváci a hudebníci notové party, tanečníci individuálně trénovali. V plném provozu zůstala výroba dekorací a kostýmů. Administrativní zaměstnanci plnili své úkoly v režimu homeoffice. Zůstal zajištěn nezbytný provoz, ostraha a údržba budov. V souladu s vyhlášeným stavem a zejména s bezpečnostními pokyny.

Období bez běžného provozu divadla jsme využili k rozšíření probíhajících etap rekonstrukcí nebo urychlení dokončovacích prací či oprav. V období od března do srpna jsme realizovali téměř 70 takových akcí, například:

 • V dubnu 2020 byla zahájena sanace parkingu. V průběhu stavby dochází k vybourání stropních konstrukcí
  v šesti suterénních podlažích a následně k realizaci nových vodorovných konstrukcí. Nově bude realizován
  i informační parkovací systém a výjezd z podzemního parkingu bude rozšířen. Rekonstrukcí projde
  i piazzetta Národního divadla (náměstí Václava Havla), která tvoří střechu podzemního parkoviště.
 • Rekonstrukce toalet v historické budově Národního divadla - stavební práce (období bez běžného provozu
  divadla bylo využito k rozšíření probíhající etapy rekonstrukce o další prostory), dokončení akce v roce 2021
 • Dokončovací práce na jevištních technologiích ve Státní opeře
 • Akustické úpravy orchestrálního sálu SOP
 • Oprava a renovace dřevěných schodišť a podest ve Stavovském divadle
 • Kompletní výměna látkových tapet a dalšího čalounění ve STD
 • Rekonstrukce osvětlovací kabiny v historické budově, oprava kontraportálu a hydraulických válců spodního jeviště
 • Věnovali jsme se další údržbě budov a jevištních technologií.

Národní divadlo se během karantény přidalo k iniciativě šití roušek. Nemocnici Na Homolce předalo více než 11 000 kusů roušek. V přímém přenosu České televize proběhla dvě mimořádně úspěšná benefiční představení: koncert ze Státní opery a Baletní gala Protančíme tím z historické budovy ND. Internetová televize Mall.tv a platforma Opera Vision odvysílala oceňovanou operní inscenaci Sternenhoch (Sternenhoch získal ocenění Inscenace roku 2018 v anketě Divadelních novin a Hudba roku 2018 v anketě Cen divadelní kritiky 2018.). Soubory ND byly také aktivní na sociálních sítích. Vznikla řada humorných nebo vzdělávacích videí, pravidelně jsme streamovali tréninky a zkoušky souborů Baletu a Laterny magiky, soubor Činohry pořádal online besedy ze Stavovského divadla, operní zpěváci i hudebníci vytvořili řadu jedinečných video příspěvků – od nahlédnutí do své domácí přípravy, po téměř filmová zpracování nucené karantény. V neděli 24. května Činohra vystoupila s výběrem písní a textů ze svých inscenací v rámci projektu Art Parking v Holešovické tržnici. Do online prostředí jsme od poloviny března přenesli i doprovodné edukační aktivity ND+. Lektoři svůj čas věnovali přípravě nových formátů pro další divadelní sezonu.

Koronavirus ovlivnil i plánování Národního divadla. Došlo k proměnám zveřejněného dramaturgického plánu. Do nové divadelní sezony jsme přesunuli většinu nezrealizovaných premiér (Stát jsem já, Bon Appétit!, Duchové jsou taky jenom lidi, Idiot, Špalíček, Švanda dudák), některé plánované premiéry z nadcházející sezony jsme posunuli až do dalšího období (Prodaná nevěsta, Romeo a Julie). Koprodukční projekt Král Roger jsme museli zrušit bez náhrady. Došlo i ke změně prvního avizovaného titulu nové divadelní sezony ve Státní opeře. Místo Mistrů pěvců Norimberských Richarda Wagnera uvede operní soubor Tristana a Isoldu stejného skladatele.

V souvislosti s koronakaranténou došlo k odložení všech plánovaných zahraničních spoluprací. Mezinárodní situace zasáhla i do příprav festivalu Pražské křižovatky na Nové scéně. Dramaturgický tým rozhodl o rozložení festivalu do celé divadelní sezony.

Národní divadlo se se „zkrácenou“ divadelní sezonou rozloučilo pěticí mimořádných představení. Na začátku června odehrálo pro omezený počet diváků v historické budově dvakrát inscenaci MANON LESCAUT, dvakrát balet KYLIÁN – MOSTY ČASU a jednou operní koncertní gala s názvem OPERA PŘED OPONOU. Vstupenky v několika cenových kategoriích nebyly číslované. V souladu s platnými opatřeními se 500 diváků rozesadilo v hledišti v jednotlivých sektorech. Část vstupenek jsme věnovali zdravotníkům.

 

 

 

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: Převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/