22.10.2004 00:00

Ojedinělý večer pekingské opery v Paláci Akropolis

Shang Huimin a Čínská divadelní akademie města Peking
úterý 26. 10. 2004 od 19.30 hod v paláci Akropolis.

Slavný soubor Čínské divadelní akademie předvádějící pekingskou operu – typ tradičního čínského divadla – přijede v čele s paní Shang Huimin poprvé do Prahy.

Shang Huimin je pokračovatelka největší rodové školy ženského typu pekingské opery a v Evropě ona i soubor budou hostovat poprvé. Českým divákům předvedou klasické kusy svého rodu – inscenaci Princezna vyráží za Dlouhou zeď (Čao-t´űn čchu-saj), Ukrást královskou propustku (Tao ling), Našla dívenka nefritový náramek (Š´jű-čuo), Ztratit dítě a zbláznit se (Š´-c´ting-feng) a Opičí král řádí v Nebeském paláci (Ta nao tchian-kung).

 

V Číně existuje více než 300 regionálních divadel, jejichž dosah však většinou nepřesahuje danou oblast. Divadla totiž používají místní dialekty, kterým lidé z jiných regionů nerozumí. Pekingská opera má v tomto rozložení „sil“ výsostné postavení. Jako divadlo původem z císařova paláce má celonárodní význam i popularitu. Stejně jako v Číně i na Taiwanu velice známá Shang Huimin.

Pekingská opera je dnes zároveň nejrozšířenější forma tradičního čínského divadla. Patří do ní různé slavné divadelní rodové školy. Škola Shang, která přijíždí do Prahy, patří k těm nejvýznamnějším. Do repertoáru této školy patří celá řada velmi náročných pěveckých technik a technik jevištního pohybu, jež v sobě kombinují jin a jang – jemnost a tvrdost.

Paní Shang Huimin přijala během svého uměleckého života tři osobní žákyně. Jednou z nich je zpěvačka Feng-jűn Song, která je zároveň dramaturgyní tohoto představení. K vystoupení Čínské divadelní akademie v Praze řekla:
„Od svých 12 let jsem se u paní Shang učila pekingskou operu. Síla její osobnosti spočívá v tom, že její vysoká profesní úroveň souzní s její úrovní lidskou. Mým snem je evropským divákům ukázat skutečně autentické a tradiční čínské divadlo a umění vůbec.“

Tradiční čínské divadlo se od evropského velmi liší. Funguje na bázi systému vzorců, což je řada kodifikovaných forem hereckého a scénického projevu. Tradiční hudba, zpěv, recitace, tanec, akrobacie a bojová umění tvoří pak části tohoto nedělitelného celku.

Jednotlivé inscenace:

"Princezna vyráží za Dlouhou zeď" – Škola Shang

Příběh z dynastie Západní Chan podle historické události z roku 48 před naším letopočtem. Císařova oblíbená krasavice Wang Čao-ťűn se líbila hunskému chanovi. Aby ji získal, rozpoutal Chan válku proti Číně. Císař chtěl však tuto válku ukončit smírem, a tak přemluvil Čao-ťűn, aby se provdala za vzdáleného hunského chana. A Čao-ťűn se vydala na dlouhou cestu do neznámého kraje.
Li Aixian v roli krasavice Čao-ťűn

"Ukrást královskou propustku"- Škola Shang

Příběh dynastie Severní Sung z 12. století. Mladý čínský generál slavného rodu Jang byl zajat džurdženským vojskem a pod tajným jménem si vzal džurdženskou princeznu. Když zamilovaná princezna zjistila pravdu, šla za matkou královnou, aby jakkoli pomohla zachránit svého čínského manžela…
Shang Huimin v roli džurdženské královny

"Našla dívenka nefritový náramek"- Škola Xun

Příběh dynastie Ming ze 14. století. Když dívenka z chudé rodiny Sun Jű-ťiao pracovala před svým domkem, šel kolem mladý student Fu. Zamilovali se do sebe. Fu nechal nefritový náramek před její branou a tajně pozoroval, jak se zachová. Ostýchavá, ale chytrá dívenka na náramek pustila nenápadně kapesník a šikovně ho zvedla.
Wang Mengting v roli Sun Jű-ťiao

"Ztratit dítě a zbláznit se"- Škola Shang

Lidové vyprávění dynastie Ming ze 14. století. Mladá a krásná paní Chu čekala dítě a žárlivá konkubína přesvědčila jejího muže - pana Chua -, aby ji vyhodil z domu. Ubohá paní Chu odešla z domu se svou služkou Šou-čchun a porodila dítě na cestě. Naneštěstí je potkali lupiči a unesli mladou paní Chu. U cesty zahozené dítě našel náhodný kolemjdoucí. Když paní Chu unikla lupičům a zjistila, že ztratila své dítě, šokem a bolestí se zbláznila.

Shang Huimin v roli paní Chu
Li Aixian v roli služky Šou-čchun

"Opičí král řádí v Nebeském paláci"- Škola Opičího krále

Z čínského mytologie. Ukázky z repertoáru Opičího krále.
Yang Huan v roli Opičího krále


PALÁC AKROPOLIS, Kubelíkova 27, 130 00 Praha 3
Úterý 26. 10. 2004 v 19.30 hod
studenti, děti:
100,- Kč
ostatní: sekce B 350,- Kč a sekce A 450,- Kč
www.palacakropolis.cz

ZDROJ: Bulletin ProCulture

Autor článku: bulletin ProCulture