13.12.2005 00:00

Olomouc má novou komorní divadelní scénu

OLOMOUC 13. prosince (ČTK) - Zásluhou Filozofické fakulty Univerzity Palackého (UP) vznikla v Olomouci nová divadelní scéna s kapacitou 40 až 50 míst. Ateliér inscenační tvorby se nachází v Uměleckém centru UP a poprvé přivítá diváky ve středu večer. Suterénní divadelní sál bude využíván pro výuku praktických divadelních předmětů, prezentaci studentské inscenační tvorby či pořádaní dílen nejen pro studenty, ale i pro veřejnost. Konat se v něm budou večery poezie, scénická čtení a divadelní přehlídky.

Umělecké centrum Univerzity PalackéhoOtevřením ateliéru vrcholí projekt financovaný grantem Fondu rozvoje vysokých škol, jehož výše přesáhla 580.000 korun. Částkou téměř 130.000 korun se na nákladech podílela Filozofická fakulta Univerzity Palackého.

"Díky grantu mohlo být dokončeno vybavení suterénního divadelního sálu zvukovou a osvětlovací technikou profesionálních parametrů," sdělil ČTK Radek Palaščák z UP.

Ateliér inscenační tvorby umožňuje propojit tvůrčí aktivity studentů z různých umělecky či uměnovědně zaměřených oborů univerzity ve společných projektech. Univerzita bude také moci výrazněji vstupovat do kulturního dění ve městě.

"Počítáme s tím, že po Novém roce by provoz programově zajišťovali studenti naší katedry a pravidelně by měly být nabízeny především komorní žánry," uvedla Tatjana Lazorčáková z katedry divadelních, filmových a mediálních studií.

Činnost divadla zahájí inscenace Hliněný kabaret - Strašné a veselé. Taková normální rodinka. Vznikla jako projekt studentů několika kateder s grantovou podporou divadelní agentury Dilia.

Martina Šaradínová kar

Autor článku: ČTK