13.09.2012 11:38

Olomoucké Divadlo Tramtarie zahájí novou sezonu Janou Eyrovou

Adaptaci stěžejního románu spisovatelky Charlotte Brontëové Jana Eyrová uvede v sobotu jako první premiéru v nové sezoně olomoucké Divadlo Tramtarie. Režie se ujal hostující Matěj T. Růžička. Divadlo se již v minulosti věnovalo divadelním zpracováním literárních textů české i světové klasiky, tak hluboko do historie ale dosud nesáhlo, řekla dnes novinářům ředitelka divadla Petra Němečková.    

"Rozhodli jsme se pro tuto inscenaci proto, že po loňské úspěšné sezoně chceme jít zase dál a zkusit něco nového. Román z 19. století je pro Tramtarii velmi nezvyklý titul. Inscenace je ale velmi moderní. Přestože používáme historické kostýmy, na druhou stranu je scéna zcela prázdná a využili jsme moderní inscenační postupy," uvedla Němečková.    
Podle uměleckého šéfa souboru Vladislava Kracíka titul zapadá do dramaturgické linie letošní sezony, jejímiž stěžejními tématy jsou láska a osudová setkání. "V centru příběhu stojí láska Jany Eyrové a Edwarda Rochestera. Nejde však o žádnou červenou knihovnu, ale román nabízí mnohovrstevnatý příběh. Je v něm i téma touhy po svobodě, po domově i vzdorování osudu," uvedl Kracík.    
V hlavní roli se představí Gabriela Veselá, hraběte Rochestera ztvární Vojtěch Johaník. "Inscenaci jsme museli připravit ve velmi krátkém čase, zhruba za měsíc. Práce proto byla velmi intenzivní, postavou už dokonale prorůstám," uvedla Veselá.

Román Jana Eyrová patří ke klasickým dílům anglické literatury. Je do značné místy autobiografický. Objevují se v něm zkušenosti autorky z neveselého dětství i popis postavení žen v tehdejší Anglii.    
Olomoucké Divadlo Tramtarie, které vstupuje do deváté sezony, nabídne svým divákům pět nových inscenací. Čtyři z nich budou určeny pro dospělé návštěvníky, jedna pro děti. Chybět nebudou ani výjezdy mimo domovskou scénu.

Autor článku: ČTK: srd, vit

Olomoucké Divadlo Tramtarie zahájí novou sezonu Janou Eyrovou