23.08.2021 14:09

Olomoucké „nejen“ shakespearovské léto navštívilo tři a půl tisíce diváků

Šestý ročník open-air divadelního festivalu Olomoucké „nejen“ shakespearovské léto, který každoročně v srpnu pořádá Divadlo Tramtarie, skončil. Jedenáct večerů s divadlem, tři pohádková představení s doprovodným programem i dvě odpolední víkendová představení navštívilo na parkánu Uměleckého centra Univerzity Palackého téměř 3 500 diváků.

Festival zahájila velkolepá premiéra inscenace Tři sestry v režii známého ruského režiséra Alexandera Minajeva. A bylo to vůbec poprvé, kdy diváci mohli zhlédnout tramtarijní adaptaci jedné z her Antona Pavloviče Čechova. „Vznikla velmi působivá inscenace, která je stejně tak zábavná, jako silná a dojemná, a která v mnohém přerůstá olomoucký divadelní kontext. Těší mě, že se divákům líbila,“ řekl Vladislav Kracík, umělecký šéf Divadla Tramtarie.

Inscenaci nazkoušelo divadlo v době hlubokého lockdownu, během února a března tohoto roku, na svou premiéru tak čekala dlouhé čtyři měsíce. A bylo to vůbec poprvé, co Tramtarie zahajovala shakespearovské léto premiérou. „Jsme rádi, že jsme Tři sestry konečně odpremiérovali před diváky. A byli skvělí, přestože premiéra skoro celá propršela, většina diváků zůstala až do konce a to nás moc těší,“ říká ředitelka Divadla Tramtarie Petra Němečková.

Na parkánu se poprvé představily i další novinky z repertoáru Divadla Tramtarie,  komedie Hřeben Bruce Willise, vztahové konverzační drama Nebezpečné známosti nebo temná love story Na Větrné hůrce.

Nechyběly ani stálice festivalového repertoáru, legendární Kabaret nahatý Shakespeare, kterého Tramtarie hraje už šest let a stále trhá divácké rekordy, nebo oblíbená komedie Po stopách něžného muže.

V průběhu festivalu odehrálo divadlo i poslední reprízy letos v červnu premiérově uvedené komedie Láska za koronu 2. Pro velký divácký zájem se na jeden jediný den exkluzivně vrátila i oblíbená open-air komedie Láska za koronu 1. Festival slavnostně zakončily derniéry obou dílů. Obě komedie byly totiž od začátku určeny výhradně pro venkovní jeviště. Letošní ročník Olomouckého shakespearovského léta také doplnily i živé koncerty a umělecká vystoupení.

I letos přichystala Tramtarie v rámci festivalu bohatý program pro rodiny s dětmi. Oblíbené pohádky O pračlovíčkovi, O popleteném kouzelníkovi a Pohádky o mašinkách doplnil vždy zajímavý doprovodný program. Děti se mohly vyfotit s oblíbeným pohádkovým hrdinou nebo si vyzkoušet žonglování pod vedení zkušených žonglérů, akrobatické balancování a chůzi na slack line.

Divadlo Tramtarie uspořádalo v letošním roce dva velké open-air festivaly, v červnu hrálo celý měsíc na Korunní pevnůstce, v srpnu pak čtrnáct dní na parkánu Uměleckého centra Univerzity Palackého.

„Hraní venku si užíváme, má ale také velké úskalí, a tím je počasí. Shakespearovské léto bychom mohli nazvat festivalem lemovaným deštěm, počasí nás pozlobilo hned první den na premiéře Tří sester a pak poslední večer, kdy se déšť spustil ke konci derniéry Lásky za koronu 2. Jinak ale bylo počasí skvělé a celým festivalem se nesla příjemná letní atmosféra,“ uzavírá Petra Němečková, ředitelka Divadla Tramtarie.

Festival Olomoucké nejen shakespearovské léto se konal 8. - 22. srpna 2021 na parkánu Uměleckého centra Univerzity Palackého Olomouc. Finančně jej podpořilo Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj a Ministerstvo kultury. Parterem byla Univerzita Palackého Olomouc.

Celý program a fotografie z festivalu jsou na www.shakespearovskeleto.cz.

Autor článku: Vlasta Pechová