23.03.2021 08:44

On-line workshop s tvůrci inscenací Švandova divadla

Pod pokličkou inscenace Zabíjejte popírače klimatických změn

TERMÍNY NEJBLIŽŠÍHO WORKSHOPU: 29., 30., 31. 3. 2021 vždy od 18:00 do 19:30 (3 navazující lekce po 90 minutách)

CENA: 600 Kč

Workshop je určen všem opravdovým divadelním fanouškům a fajnšmekrům, kteří se chtějí o vzniku inscenace dozvědět mnohem víc než běžný divák. Čekají vás zajímavé rozhovory s exkluzivními hosty a tvůrci představení inscenovaných ve Švandově divadle. V rámci tohoto workshopového cyklu se vždy zaměříme na jednu inscenaci a setkáme se se členy jejího inscenačního týmu, budete tedy pokaždé svědky různých náhledů na jeden zkušební proces. Unikátní tipy i triky z pera zkušených tvůrců budeme poznávat následovně:

1. lekce - lektorský úvod k titulu a společné zhlédnutí inscenace Zabíjejte popírače klimatických změn ze záznamu, reflexe a sdílení bonusových materiálů k inscenaci (rozhovory a videodokumenty k inscenaci)

2. lekce - debata s tvůrci vybrané inscenace- režisérským duem Adamem Svozilem a Kristýnou Jankovcovou, osvětlovačem a videodesignérem Matyášem Nejedlým

3. lekce - debata s herečkami vybrané inscenace - Marií Štípkovou, Annou Stropnickou a Natálií Řehořovou

Prozkoumáme individuální přístup pozvaných divadelníků nejen k vybrané inscenaci, ale k tvorbě obecně a tři navazující setkání budou obdobou známého zahraničního formátu "masterclass", který nevyžaduje žádnou předchozí divadelní zkušenost. Doporučenou výbavou uchazeče bude jen dobré internetové připojení a odvaha klást i nevšední otázky.

Moderuje Olívia Fantúrová

HOSTÉ WORKSHOPU:

Kristýna Jankovcová (*14. 4. 1992) a Adam Svozil (*26. 7. 1991)
Režijní dvojice Kristýna Jankovcová a Adam Svozil navázala spolupráci během studia režie a dramaturgie na katedře činoherního divadla DAMU. Už během studií hostovali jako režijně dramaturgické duo ve Studiu Hrdinů a v Divadle v Dlouhé. DAMU zakončili společnou absolventskou inscenací Rituální vražda Gorge Mastromase (D. Kelly) v Divadle Disk, která získala cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci současného textu.
V roce 2017 byly uvedeny inscenace Iluze (I. Vyrypajev) v divadle J. K. Tyla v Plzni a Dánská občanská válka 2018–24 v Divadle Na zábradlí. V únoru 2018 měla premiéru inscenace 451 stupňů Fahrenheita v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. V roce 2018 hostovali v Jihočeském divadle, kde režírovali současnou hru inspirovanou osudem Natashi Kampuschové Téměř dokonalá láska.
V letech 2018-2019 spolupracovali s ostravskými činoherními scénami, kde režírovali např. autorskou adaptaci kultovního snímku 90. let Kouř (Divadlo Petra Bezruče). Pro Komorní scénu Aréna nastudovali hru R. Schimmelpfenniga Zimní slunovrat, která získala cenu Josefa Balvína za nejlepší českou inscenaci německojazyčného textu. Během roku 2019 se dvojice vrátila do Divadla Na zábradlí, pro které připravila povídky amerického spisovatele D. F. Wallace Krátké rozhovory s odpornými muži. V únoru 2020 měla premiéru inscenace Velký Gatsby, kterou uvedlo Klicperovo divadlo v Hradci Králové.
K. Jankovcová a A. Svozil tvoří také pro Český rozhlas, který v jejich režii uvedl dvě pohádkové minisérie z pera scénáristky Kláry Vlasákové a také dvě vlastní autorské adaptace Já, mé druhé já a já  podle knihy J. Vaňka Sebedrás a dramatizaci pohádkového cyklu Putování za Švestkovou vůní Ludvíka Aškenazyho.
Adam Svozil kromě společné tvorby s K. Jankovcovou dlouhodobě spolupracuje také s Divadlem Letí (A pak přišla Mirna, Europe Connexion: Evaluace kvality a etiky v evropských veřejných zakázkách).

Marie Štípková - herečka Švandova divadla
Natálie Řehořová - herečka Švandova divadla
Anna Stropnická - herečka Švandova divadla

REZERVACE
Barbora Honzlová Vacková
tel.: +420 725 483 323
email: vackova@svandovodivadlo.cz

Autor článku: Barbora Honzlová Vacková