31.10.2003 00:00

Ondina další premiérou Východočeského divadla

Tisková zpráva divadla

O víkendu 8. a 9. listopadu se v Městském divadle Východočeského divadla koná druhá premiéra 94. divadelní sezony - tentokrát se můžete těšit na Giraudouxovu Ondinu v režii hostujícího Mariána Pecka s Lucií Štěpánkovou v titulní roli.

Námět hry je prastarý - báje o vodní víle, která se zamilovala do pozemského člověka, známá z Andersenovy Malé mořské víly, Dvořákovy Rusalky, z národních pohádek a z řady literárních zpracování. Člověk, v tomto případě rytíř Hans (Martin Mejzlík), je vílou Ondinou (Lucie Štěpánková) okouzlen mnohem víc než kteroukoli ženou a podléhá náruživé lásce, jíž se ve světě konvencí a kalkulací všechno vzpírá. Ondinina láska se tak jako všechno v jejím přírodním světě dotýká hvězd a nemůže být jiná než absolutní. Z Giraudouxova zpracování dávného mýtu vyplývá otázka, co je určující pro řád života - zda malý pragmatický svět Hansův, či spontánní svět přirozených živlů… diktované dvorské mravy, či zranitelná citlivost a zároveň nesmlouvavá přímočarost Ondinina… přízemní mikrokosmos lidských vztahů, či absolutní rozměr vesmíru, který dává hodnotám nedozírnou platnost. Ondina nemůže žít s člověkem, má jen šanci probudit jeho otupělé cítění - připomenout, že nebe je modré, voda studená a rána bolestná…

Před premiérou v 18.30 začíná ve foyer divadla vernisáž výstavy textilních obrazů výtvarnice Aleny Vondřejcové s názvem Voskové batiky.

Autor článku: redakce