02.03.2006 00:00

Ondřej Černý byl potvrzen do vedení Divadelního ústavu v Praze

PRAHA 2. března (ČTK) - Moravské divadelní centrum a také Hudební institut by jako pobočky pražského Divadelního ústavu měly vzniknout v Brně. Na tiskové konferenci, na níž ho ministr Vítězslav Jandák po výběrovém řízení potvrdil do funkce, to řekl staronový ředitel této příspěvkové organizace ministerstva kultury Ondřej Černý.

"Smysluplné by bylo, kdyby jako malé pracoviště o dvou či třech kancelářích vzniklo Moravské divadelní centrum, které by bylo prodlouženou rukou divadelní činnosti pražského ústavu," řekl Černý ČTK. Přivítal by, kdyby v něm jako specializace bylo ukotveno divadlo hudební, které má v Brně silnou tradici.

Složitější, náročnější a zásadnější je podle Černého otázka takzvaného Hudebního institutu. "Tam jsme na úplném začátku. Budu to konzultovat s Českou hudební radou a zmapuji činnost kulturních institucí v oblasti hudby, abychom nesuplovali něco, co už existuje," uvedl a dodal, že vše je ve stadiu úvah. Ústav jinak bude pokračovat v dosavadní práci. Novinkou je jeho sbírkotvorná činnost v oblasti scénografie, divadelní fotografie a plakátů.

K ustavení obou brněnských poboček Černý podotkl, že by tato myšlenka měla získat širokou podporu odborné veřejnosti. "To dítě, které vznikne, by mělo být chtěné všemi," zdůraznil.

"Celé to začalo mým rozhovorem v tisku, který jsem neautorizoval. Neřekl jsem, že budu přesunovat Divadelní ústav do Brna, jak je tam napsáno, ale že uvažuji o přesunu části ústavu," řekl Jandák k tomu, že jeho myšlenka vyvolala nesouhlas široké kulturní obce. V závěru roku podle něj zjistila plánovaná ministerská kontrola nedostatky v řízení ústavu. "I proto jsem vypsal výběrové řízení," vysvětlil a dodal, že každý by měl občas vzhledem k "únavě materiálu" prokázat, zda na vedoucí funkci ještě má.

Podle Jandáka by měl být Divadelní ústav něčím na způsob Goethova institutu či Centra Cervantes. Tedy nejen analyzovat a dokumentovat, ale i reprezentovat určitá odvětví českého umění v zahraničí. "Peníze, ty přijdou vždycky, s těmi mi to docela jde. Na to, co má smysl, se najdou," řekl ministr.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK