09.01.2020 11:13

Ondřej Štěfaňák v Pardubicích připravuje scénické čtení hry Magic Afternoon

První novoroční scénické čtení v rámci cyklu INprojekty, který na komorní Malé scéně ve dvoře už téměř deset let uvádí Východočeské divadlo Pardubice, představí tematicky velmi aktuální text úspěšného dramatika rakouské moderny Wolfganga Bauera s názvem Magic Afternoon. „Přestože je autor už téměř patnáct let mrtvý, jeho hra z 60. let minulého století je překvapivě živá a provokativní ještě dnes, proto ji i po více než padesáti letech chceme přinést divákům, navíc v české premiéře,“ říká dramaturgyně cyklu Anna Hlaváčková.

Scénickou črtu o současné generaci mileniálů s pardubickými herci připravuje mladý režisér Ondřej Štěfaňák, který právě dokončuje studium oboru činoherní režie na pražské DAMU a jenž vloni na festivalu divadelní alternativy…příští vlna/next wave… získal ocenění Objev roku (doslova za expresivní a iritující režie inscenací Lonely Horny Only v A studiu Rubín a Zmrzačení v Divadle X10). „Ondřej režíruje na několika pražských scénách, na některých pravidelně, absolvoval stáž ve vídeňském Volkstheateru u režiséra Dušana D. Pařízka, v Berlíně asistoval režisérům Robertu Borgmanovi v Berliner Ensemble a Arminu Petrasovi v Deutsches Theater,“ uvádí Anna Hlaváčková.

„Hra Magic Afternoon trefně zachycuje mladou generaci, její nenaplněné a nenaplňované ambice, lenivost a jistou míru parazitismu na komfortu. Samozřejmě byla napsána v Rakousku, a to před padesáti lety, ale když se dnes koukám kolem sebe, mám pocit, že mnohé z toho, co si o své generaci miléniálů myslím, hra vystihuje,“ tvrdí Ondřej Štěfaňák a dodává: „Otázkou zůstává, jak je možné, že hra, která byla tehdy napsána jako přímá reakce na dobovou mládež, funguje i dnes. Osobně si to vysvětluji tím, že současná česká generace miléniálů jako první po letech topených v totalitních systémech vyrůstá v globálním, kosmopolitním (a tekutém!) světě, podobně jako generace narozená v Rakousku po druhé světové válce. Nově nabyté svobody tak skýtají neomezené a neuvěřitelné možnosti, otevřený prostor zároveň naplňuje strach, beznaděj a frustrace.“

V inscenaci vystoupí Eliška Lásková, Veronika Malá, Josef Láska a hostující Ondřej Král. Premiéra se uskuteční v pondělí 13. ledna od 19 hodin.

Wolfgang Bauer (1941–2005), enfant terrible tehdejší rakouské kulturní společnosti (obzvlášť jako mladý), z dnešního pohledu „klasik“ moderního rakouského, potažmo evropského dramatu. Jeho texty jsou provokativní, ironické, mnohdy až beckettovsky absurdní. První velký úspěch mu vynesla právě hra Magic Afternoon (1967), další v podobě uvedení hry Change na sebe nenechal dlouho čekat (1968/69). Z jeho následujících dramatických textů uveďme např. Film a žena, Silvestr aneb Masakr v hotelu Sacher, Magnetické polibky nebo Pan Faust hraje ruletu. Získal několik významných literárních ocenění včetně Rakouské státní ceny za literaturu (1994). Ačkoli byly Bauerovy hry přeloženy do 24 jazyků a inscenovány v 35 zemích světa, u nás nejsou příliš známé. Doposud byla uvedena jen jeho Mikrodramata (defilé slavných postav v absurdních miniaturách), a to jako scénické čtení v pražském Divadle Na zábradlí (2002) a v Divadle v Dlouhé (2004).

http://www.vcd.cz/

Autor článku: Radek Smetana

Ondřej Štěfaňák v Pardubicích připravuje scénické čtení hry Magic Afternoon

Inscenace

17.06.2021

Soubor muzikálu Divadla J. K. Tyla uvede úspěšnou inscenaci Něco shnilého! jen šest let po broadwayské premiéře

Divadlo J. K. Tyla bude teprve druhým divadlem v Evropě a zároveň prvním v České republice, které zařadí do svého muzikálového repertoáru plného světových hitů výtečný komediální titul Něco shnilého! (Something Rotten!). Energií a humorem nabité dílo zavede diváky do šestnáctého století a prozradí, jak zcela zaručeně vznikl už v dobách Shakespearových vůbec první muzikál v historii. Inscenaci režíruje šéf souboru Lumír Olšovský.

17.06.2021

Vychází studiová nahrávka k muzikálu Elefantazie

Divadelní muzikál režiséra Davida Drábka, hudebního skladatele Darka Krále a textaře Tomáše Belka ELEFANTAZIE vypráví příběh a životní postoje skutečného Josepha Merricka, tělesně postiženého člověka, který se pro svou anomálii stal koncem 19. století inventářem anglických panoptik. Život takzvaného Sloního muže již inspiroval po celém světě mnoho tvůrců. Nápad na původní český muzikál zrál v týmu režiséra Davida Drábka deset let.

17.06.2021

Divadlo Radost otevírá své dveře divákům novou inscenací Hamlet on the road

Divadlo Radost otevírá své dveře divákům se zbrusu novou divadelní hrou Hamlet on the road. Inscenace je koncipována jako kočovné divadlo, které se divákům představí i mimo domovskou scénu. Do brněnského plenéru totiž vyjede „on the road“ vlastním divadelním vozem. Premiéra se uskuteční na velké scéně divadla v pátek 18.června ve 20 hodin.