10.03.2012 14:39

Opavské divadlo uvede hru současného ruského autora Ruské loto

Hru současného ruského autora Vasilije Sigareva Ruské loto uvede v premiéře Slezské divadlo Opava. Komediální příběh několika přátel, které rozdělí ztracený či ukradený výherní los, v Opavě režijně připravil Ivan Krejčí. Umělecký šéf ostravského divadla Komorní scéna Aréna se do slezského města vrací už poněkolikáté. Naposledy zde hostoval v roce 2007 s hrou Lakomec. Předtím to byly inscenace Na dotek či Smutek sluší Elektře. ČTK to dnes řekla pracovnice divadla Jarmila Sejkorová.

"Sigarev se narodil v roce 1977 v zapadlém městě na Urale. Psaním byl prý posedlý už jako dítě, nejraději psal hrůzostrašné povídky ve stylu Stephena Kinga," řekla. Mladý autor se nakonec prosadil nejen ve své vlasti, ale i v zahraničí. "Prozatím má na svém kontě 17 her, které tematicky často vycházejí z bezútěšného života v ruské provincii a reflektují morální degradaci společnosti," doplnila Sejkorová.
V Česku se kromě Ruského lota, které bylo v roce 2010 inscenováno v české premiéře v Kladně a poté v Městském divadle Zlín, hrály další tři jeho hry - Plastelína, Detektor lži a Černé mléko. Ta se objevila na scéně Národního divadla Praha v režii Jana Kačera.


Slezské divadlo Opava: Ruské loto

Hra Ruské loto je komedie, která řeší jednu ze základních otázek. Tou je štěstí a fakt, zda se dá koupit. Manželé, kteří v loterii vyhrají vysokou částku, si myslí, že ano. Společně s přáteli slaví a po bujaré noci zjistí, že výherní ústřižek zmizel. Chtějí své štěstí zpět a přátelé se stávají rukojmími. "Ruské loto je aktuální komedie. Je třeskutá i přesmutná, místy neuvěřitelná. V jádru je ale až krutě pravdivá," uvedla Sejkorová. Premiéra bude v neděli 11. března.
Na inscenaci kromě Krejčího pracoval i scénograf Milan David, kostýmní výtvarnice Jana Hauskrechtová a dramaturgyně Alžběta Matoušková. V hlavních rolích se představí Hana Vaňková, Martin Táborský, Ivana Lebedová, Martin Valouch, Kamila Srubková a Dan Volný.


Slezské divadlo Opava: Ruské loto

Autor článku: ČTK:dvc, rot, foto: Slezské divadlo Opava

Opavské divadlo uvede hru současného ruského autora Ruské loto