07.03.2007 00:00

Opavští radní odvolali kvůli výsledkům auditu ředitele divadla

Opava 7. března (ČTK) - Opavští radní odvolali v úterý dirigenta Pavla Tužinského z funkce ředitele Slezského divadla. Důvodem je hospodaření divadla a negativní výsledek auditu. Divadlo nově povede bývalý ředitel oblastní pobočky České spořitelny Jindřich Pasker. Tužinský ČTK řekl, že v divadle zůstává, ale věnovat se bude už jen umělecké činnosti.

Hlavní roli při odvolání ředitele sehrál podle vedení radnice audit. Opavský magistrát o něj požádal loni. "Výrok auditora byl negativní. Výhrady se týkaly nesprávných postupů v účetnictví a nedobré rozpočtové kázně," řekl ČTK primátor Zbyněk Stanjura. Dodal, že proto radnice oslovila zkušeného ekonoma a manažera Paskera. "Město bude divadlo pečlivě sledovat. Věříme, že se z problémů dostane. Jsme připraveni pomáhat při stabilizaci jeho ekonomické situace," konstatoval.

Výsledky auditu jsou podle Tužinského pro radu závazné. "Rozhodli se, že je potřeba změnit priority a do vedení dosadit manažera," řekl. Dodal, že v divadle rozhodně bude pokračovat na jiné pozici. "Jsem dirigent. Možná to bude něco jako umělecký ředitel. Zatím to ale nejsem schopen přesně říct. Má práce bude souviset s uměleckou činností," doplnil.

Podle mluvčího radnice Jana Šindlera město nemělo k Tužinskému žádné umělecké výhrady. "Auditorská zpráva však ukázala, že divadlo okamžitě potřebuje zásah ekonomického odborníka," doplnil primátor a dodal, že za řadu nedostatků odhalených auditem bývalý šéf divadla nemůže. "Většina výhrad auditora spadá do období, kdy dosavadní ředitel ještě nebyl ve funkci. Nicméně rozpočtová nekázeň se projevovala v průběhu celého roku," vysvětlil Stanjura.

Padesátiletý Pasker ve vedení opavské pobočky České spořitelny působil šest let. Ze své funkce podporoval řadu kulturních aktivit a Česká spořitelna se například stala generálním sponzorem Slezského divadla. "Slezské divadlo má v současné době dva hlavní problémy. Jeden je ekonomický. Druhý pak spočívá v personální nestabilitě. Oba problémy jsou důležité a oba chci řešit souběžně," uvedl Pasker v tiskovém prohlášení, které má ČTK k dispozici.

Tužinský do funkce nastoupil jako vítěz konkurzu loni v září. Před tím působil jako šéfdirigent Symfonického orchestru při státní opeře v Bánské Bystrici. Trochu lituje toho, že v nejvyšší funkci nedostal šanci. "Časový prostor byl krátký. Jedna sezona na analýzu je málo. Navíc jsem do Opavy přišel bez týmu a dlouho trvalo, než jsme zjistil skutečnou realitu," dodal odvolaný šéf.

Výběrové řízení loni vyhlásilo město, zřizovatel divadla, poté, co ředitelský post dobrovolně opustila ekonomka Sylva Gapková. Divadlo vedla více než pět let.

David Moravec snm

Autor článku: ČTK