03.04.2023 09:50

Open air festival Moravské divadelní léto se v červnu vrátí do Smetanových sadů a přinese nálož oblíbených komedií

Open air festival Moravské divadelní léto, který už tradičně pořádá Moravské divadlo Olomouc, proběhne od 15. do 28. června ve Smetanových sadech v Olomouci. Diváci se mohou těšit na oblíbené hry, muzikály, program pro děti a mnoho dalšího. Novinkou bude divadelní kvíz a vystoupení buskerů. Do 30. dubna lze koupit cenově zvýhodněné vstupenky v pokladně divadla nebo online.

Letní scéna bude umístěna ve Smetanových sadech u oranžerie a doplňovat ji bude chillout zóna, kde budou rovněž probíhat doprovodné aktivity. Dvoutýdenní program zahájí ve čtvrtek 15. června Balet gala. Představí se zde sólisté a sbor baletu Moravského divadla společně se studenty Taneční konzervatoře Brno. „Vybraní studenti, kteří tančí v našich baletech Bajadéra, Giselle, Louskáček a Ivan Hrozný, se tentokrát představí v sólových rolích baletu Carmen na hudbu Rodiona Ščedrina, který bude tvořit první část večera. Nutno podotknout, že se nejedná o totožnou choreografii, kterou baletní soubor premiérově uvede letos v dubnu. Ve druhé části pak vystoupí domácí sólisté a baletní sbor v ukázkách z klasického a současného repertoáru,“ prozradil k programu slavnostního zahájení šéf baletu Jan Fousek.

Ateliér MDO si připraví výtvarné a dramatické dílny, fotokoutek a malování na obličej u dětského představení Miniopery. „Hudební pohádky autorů Uhlíře a Svěráka, v nichž účinkují dospělí spolu s dětmi, uvedeme o obou sobotách, tedy 17. a 24. června. Dvakrát také zařadíme oblíbené komedie Splašené nůžky a Sluhu dvou pánů, které mají u diváků velký úspěch a bývají rychle vyprodané,“ uvedla vedoucí uměleckého provozu Veronika Hessová. Během festivalu proběhnou i dvě derniéry. „Diváci se budou moci netradičně rozloučit s operetou Mamzelle Nitouche a činoherní komedií Jméno. Poslední uvedení pod širým nebem je určitě milým zpestřením nejen pro diváka, ale i pro samotné účinkující,“ prozradil ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Program doplní ještě komedie britského dramatika Robina Hawdona Dokonalá svatba, divadelní kvíz o ceny a zakončí jej muzikál souboru opery a operety Noc na Karlštejně. Příjemným zpestřením bude i tentokrát stand up show Děláme to ve třech ve složení Honza Ťoupalík, Roman Vencl a Karel Pomahač. „Přichystáme si několik zcela nových stand upů, které budou mít svou premiéru právě na naší open air scéně. Chybět nebude ani tradiční scénka všech tří protagonistů a samozřejmostí je i předělávka zahraničního hudebního hitu,“ prozradil ke stand up show Roman Vencl. V rámci doprovodného programu vystoupí i pouliční umělci. „Pro letošek chystáme vystoupení místních buskerů, kteří před vybranými představeními diváky naladí na pohodovou notu v chillout zóně,“ uvedla Petra Slezáčková, vedoucí Ateliéru MDO.

www.moravskedivadelnileto.cz

Autor článku: Pavlína Dočkalová