22.04.2022 12:41

Opéra de Rouen uvede v premiéře Její pastorkyňu ve spolupráci se sbormistrem Lukášem Vasilkem

Přední český sbormistr Lukáš Vasilek potvrdí své mezinárodní renomé již příští týden ve francouzském Rouen. Zdejší Opéra de Rouen Normandie uvede 26. dubna premiéru Janáčkovy Její pastorkyně a Vasilek zde připravuje a povede jeden z nejlepších evropských sborů Accentus.

Janáčkova opera bude uvedena v nastudování jednoho z nejvýraznějších nizozemských dirigentů současnosti Antonyho Hermuse a katalánského režiséra Calixto Bieitoa známého neotřelými inscenačními postupy. I tentokrát režisér vsadil na moderní a provokující pojetí. Bieito zasadil děj opery do krachující východoevropské textilní továrny a do inscenace vnesl celou řadu neobvyklých vztahových souvislostí. Svým ztvárněním zdůrazňuje spíš dramatismus a realismus Janáčkovy opery,” vysvětluje sbormistr Lukáš Vasilek a ke spolupráci s francouzským sborem Accentus dále uvádí: „Accentus zpívá výborně. Zpěváci jsou rychlí a flexibilní, navíc skvěle připravení. Chtějí podat dobrý výkon a práce jde rychle dopředu.  Navíc je velmi znát, že se jim Janáčkova hudba opravdu líbí!” Accentus je residenčním sborem rouenské opery. Respektovaný časopis Gramophone Magazine jej nedávno právem označil za jeden z deseti nejlepších sborů na světě.

V hlavních rolích se v Její pastorkyni v Rouen představí v roli Jenůfy vycházející hvězda evropského pěveckého nebe, velšská sopranistka Natalya Romaniw. Kostelničku ztvárnila anglická mezzosopranistka Christine Rice. V roli Lacy se mohou diváci těšit na amerického tenoristu Kyle van Schoonhovena, vítěze Metropolitan Opera National Council competition 2017, který oslnil v USA
i v Evropě. Role jeho nevlastního bratra Števy patří německému tenoristovi s turkmenskými kořeny Dovletu Nurgeldiyevovi.

Lukáš Vasilek je hlavním sbormistrem renomovaného Pražského filharmonického sboru i uměleckým vedoucím souboru Martinů Voices a vedle premiéry v Opéra de Rouen Normandie má před sebou další významné úkoly. 6. a 8. května se spolu se svým domovským Pražským filharmonickým sborem zapojí do koncertního uvedení Dvořákovy Rusalky ve Velkém sále Labské filharmonie v Hamburku. Taktovky NDR Elbphilharmonie Orchester se tu ujme Alan Gilbert a v roli Rusalky vystoupí americká sopranistka Rachel Willis-Sørensen. S Pražským filharmonickým sborem vystoupí také v Praze s Českou filharmonií, v Essenu s tamními Essener Philharmoniker, vedenými Tomášem Netopilem, a v červenci se již tradičně zúčastní jako rezidenční sbor festivalu v rakouském Bergenz. Vasilkův komornější projekt Martinů Voices pak vystoupí v červnu v Litomyšli.

Lukáš Vasilek působí od roku 2007 jako hlavní sbormistr Pražského filharmonického sboru, který se pod jeho vedením stal jedním z nejvyhledávanějších v Evropě pro přípravu velkých kantátových, oratorních a operních projektů realizovaných ve spolupráci s významnými orchestry a dirigenty. Má za sebou spolupráci s takovými jmény, jako byli například Jiří Bělohlávek, Semjon Byčkov, Daniel Barenboim, Manfred Honeck, Jakub Hrůša, Philippe Jordan, Fabio Luisi, Tomáš Netopil, Gianandrea Noseda nebo Sir Simon Rattle v čele orchestrů jako jsou Berliner Philharmoniker, Česká filharmonie, Gustav Mahler Jugendorchester, Israel Philharmonic Orchestra, Staatskapelle Berlin, Staatskapelle Dresden, nebo Wiener Symphoniker. Od roku 2010 plní sbor pod Vasilkovým vedením roli rezidenčního tělesa Bregenzského festivalu. Kromě Pražského filharmonického sboru se Lukáš Vasilek věnuje také občas svému původnímu oboru, kterým je dirigování a v roce 2010 založil vokální ansámbl Martinů Voices, který se věnuje zejména komorní sborové tvorbě 19. – 21. století. Lukáš Vasilek se soustavně věnuje nahrávání, zejména sborové tvorby Bohuslava Martinů. Jeho nahrávky skladatelových kantát s Pražským filharmonickým sborem a madrigalů s Martinů Voices vzbudily mimořádný ohlas v zahraničí a získaly mj. ocenění prestižních časopisů Gramophone („Editor’s Choice“ pro obě desky), BBC Music Magazine („Choral & Song Choice“ pro kantáty) a Diapason („Diapason d’Or“ pro madrigaly). Nahrávka komorních kantát byla navíc nominována na „BBC Music Magazine Awards 2018“.

Více informací na www.lukasvasilek.cz.

Autor článku: Silvie Marková