26.09.2018 14:21

Opera Divadla F. X. Šaldy uvede Rossiniho Popelku

Jedno z nejznámějších děl skladatele Gioachina Rossiniho přibude na repertoár libereckého divadla F. X. Šaldy. Komická opera La Cenerentola známá i pod názvem Popelka bude mít premiéru v pátek. Interpretačně je Rossiniho hudba dost náročná, řekla dnes novinářům dirigentka inscenace Miriam Němcová.

„Jiskřivost, lehkost, dokonalá souhra, humor a virtuozita. To jsou slova, která mi při přípravě na tento titul neustále běhají hlavou," uvedla Němcová, jež s libereckým divadlem spolupracuje po 25 letech.

Režisérkou inscenace je Francouzka Constance Larrieuová. Pro ní je to režijní debut v českém kamenném divadle. „Chtěla jsem udržet pohádkovou linii. Scénografie je hodně barokní, ale odehrávají se tam situace, které lze zažít i v současné době," uvedla. Podle francouzského asistenta režisérky Didiera Girauldona se snažili, aby charaktery postav vypadaly realisticky. „Když si diváci odmyslí, že je to princ nebo princezna, že by je klidně mohli potkat na ulici," dodal.

Například Popelka je odvážnější, než jak je obvykle ztvárněna. „Líbí se mi, že to režisérka udělala tímto směrem. Aby to nebyla taková chudinka, co sedí v koutě, ale že se umí také bránit. Zachovala, že má hodné srdce, je ale více od rány," uvedla představitelka Popelky Michaela Zajmi. Tuto roli ztvární mezzosopranistka už potřetí v kariéře, předtím ji mohli vidět diváci v Brně a Praze. Tato verze Zajmi přijde nejpovedenější, režisérce se podle ní podařilo přijít na podstatu Rossiniho Popelky.

V Rossiniho opeře není zlá macecha, ale otčím, ztracený střevíček nahradil náramek a místo pohádkové víly postava filozofa Alidora. Toho v liberecké inscenaci bude představovat Ivo Hrachovec či Jaroslav Patočka. Druhou hlavní roli prince ztvární tenorista Ondřej Koptík a v roli jeho komorníka Dandiniho, který se vydává za prince, budou alternovat Jiří Brückner a Csaba Kotlár.

http://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Marek Kuntoš, dr

Opera Divadla F. X. Šaldy uvede Rossiniho Popelku

Inscenace

11.12.2018

Soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc uzavře letošní rok premiérou Její pastorkyně

Milostný trojúhelník, nemanželské dítě a svědomí, které tíží spáchání hrozného činu. Tragický příběh vdovy Kostelničky a její schovanky Jenůfy se na jeviště Moravského divadla vrací po třiadvaceti letech, a to v roce, ve kterém si připomínáme devadesát let od úmrtí Leoše Janáčka. Režie inscenace Její pastorkyňa se ujal Václav Málek, autorem hudebního nastudování je Tomáš Hanák. Premiéra se uskuteční v pátek 14. prosince v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

11.12.2018

Neslyšící herci z JAMU propojí osudy skladatele Leoše Janáčka a básníka Rabíndranátha Thákura

Dva kulturní velikáni a jejich životní osudy se střetnou v nové inscenaci Srdce v prachu, oči planoucí, jejíž česká premiéra se uskuteční ve čtvrtek 13. prosince od 19 hodin ve studiu Marta. Tato scéna Divadelní fakulty JAMU tak uvede absolventskou autorskou inscenaci Ateliéru výchovné dramatiky pro Neslyšící v režii odborné asistentky Adély Kratochvílové. Mozaiku ze života a díla hudebního skladatele Leoše Janáčka a indického básníka bengálského původu Rabíndranátha Thákura nastudovalo celkem devět herců.

11.12.2018

Činohra Jihočeského divadla uvede v roce 2019 tři světové premiéry podle literárních předloh tří současných českých spisovatelů

Sezónu 18/19 věnuje činoherní soubor Jihočeského divadla na oslavu vzniku samostatného československého státu čistě českým autorům. V roce 2019 uvede tři světové premiéry podle literárních předloh tří současných českých spisovatelů.