24.04.2023 11:24

Opera jazzového skladatele Terence Blancharda Šampion míří v přímém přenosu i do českých kin

Trumpetista Terence Blanchard patří k nejvýraznějším skladatelům současnosti. Za sebou má celou řadu filmových soundtracků, na svém kontě má i bohatou diskografii vlastních kompozic, spolupráce s Artem Blakeym a Gregorym Porterem a také dvě opery. Oheň v kostech byla senzací loňské sezóny v Metropolitní opeře, letos se newyorský operní svatostánek obrací do minulosti a mezi premiérami představil Blanchardův operní debut Šampion. Coby přímý přenos v rámci oceňované série The MET: Live in HD míří i do českých kin. Na programu je v sobotu 29. dubna.

Opera Šampion, Blanchardův debut, měla premiéru 15. června 2013 v St. Luis a vysloužila si velmi pozitivní reakce, recenze si všímaly kinematografického způsobu vyprávění i zapojení jazzových prvků do operního díla. Centrem příběhu je boxer Emile Griffith, kterého na stáří pronásleduje postupující demence i duchové minulosti, kteří jsou zde prezentováni jako flashbacky a chronologicky vyprávěné vzpomínky. Příběh, ve své podstatě životopis skutečného boxera, o vyrovnávání se s vlastní minulostí je zároveň i komplexním obrazem sexuality v konzervativní době a v hluboce homofobním prostředí sportu.

Hudba sedminásobného držitele ceny Grammy Terence Blancharda rozhodně není nic, co by na jevišti Metropolitní opery znělo příliš často. Své jazzové kořeny jedenašedesátiletý skladatel neskrývá, naopak z nich vytváří pevnou součást svého výrazu, stejně tak do svých moderních příběhů zapojuje rasové tenze i skutečnou historii. Loňské uvedení opery Oheň v kostech bylo historickým momentem – bylo totiž prvním dílem afroamerického skladatele, které se kdy na prknech Metropolitní hrálo.

V Metropolitní opeře se Šampiona ujala celá plejáda současných operních hvězd. V hlavní roli zestárlého Emile Griffitha se představí Eric Owens, jako jeho mladší já pak Ryan Speedo Green. Griffithovu matku Emeldu ztvárňuje Latonia Moore, druhou osudovou ženu v životě hlavní postavy, majitelku baru Kathy Hagen, pak ztělesňuje Stephanie Blythe. Orchestr Metropolitní opery v New Yorku diriguje Yannick Nézet-Séguin, v současnosti hudební ředitel newyorského operního domu.

Přímý přenos do kin po celé České republice se koná v sobotu 29. dubna 2023, distribuuje společnost Aerofilms.

http://www.metopera.cz/

https://www.aerofilms.cz/prenosy-do-kin/

Autor článku: Sabina Coufalová

Opera jazzového skladatele Terence Blancharda Šampion míří v přímém přenosu i do českých kin

Zahraniční divadlo

29.05.2023

Kouzelná flétna W. A. Mozarta se po devatenácti letech představí v nové inscenaci. V přímém přenosu i v českých kinech

Nezpochybnitelná operní klasika, Mozartova pohádková férie Kouzelná flétna, je stálicí v repertoáru mnoha světově proslulých operních domů. Metropolitní operu v New Yorku nevyjímaje. Po dlouhých devatenácti letech se ale slavné dílo představí v nové moderní inscenaci. Originální pohled na klasické dílo uzavře letošní sérii kinopřenosů MET: Live In HD v sobotu 3. června 2023.

29.05.2023

Domov je teplo: Slovenský pavilón na Pražskom Quadriennale 2023

Pražské Quadriennale, ktoré je najväčšou svetovou prehliadkou scénografie, performance designu a divadelného priestoru. Každé štyri roky sa výstava zameriava na inovatívne prístupy v tvorbe popredných umelcov z viac než 50 krajín. Divadelný ústav sa zúčastňuje na hlavnej Výstave krajín a regiónov s expozíciou s názvom Domov je teplo, ktorú vytvorili Doxa architekti, Michal Machciník a Divadlo Na Peróne. Návštevníkom slovenského pavilónu budú prezentovať objekt meniaci sa v čase a priestore.

25.05.2023

Pozvánka na setkání s česko-německým divadelním režisérem, dramatikem a prozaikem Petrem Manteuffelem

Pražský literární dům autorů německého jazyka zve ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem na večer s česko-německým divadelním režisérem, dramatikem a prozaikem Petrem Manteuffelem.