07.01.2022 10:25

Opera Národního divadla a Státní opery do nového roku s novými horizonty: režisérská operní špička se potkává v Praze

V lednu jsme v Praze svědky unikátního setkání osobností, které udávají trend současné operní scéně: tři světoví operní režiséři pracují poprvé v České republice v jednom prostoru a čase. Opera Národního divadla a Státní opery zároveň připravila červnový „festival premiér“. Mladé publikum čeká několik edukativních pořadů. Projekt Musica non grata se letos rozezní operou Vzdálený zvuk Franze Schrekera a zazáří Schulhoffovými Plameny. Milovníci tradičních repertoárových titulů se dočkají Carmen a Prodané nevěsty.

Praha se díky projektům Opery Národního divadla a Státní opery momentálně stává mekkou výkvětu předních režisérských osobností operního světa: „Nový rok 2022 zahajujeme třemi lednovými premiérami, které svou rozmanitostí odkazují na historicky výsadní postavení Prahy ve světě opery: ve Stavovském divadla ožije duch Mozarta prostřednictvím opery Così fan tutte, na wagnerovskou tradici navážeme Bludným Holaďanem ve Státní opeře a v Národním divadle provedeme Janáčkovu Káťu Kabanovou,“ říká Per Boye Hansen, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery a zdůrazňuje: „Jsme hrdí na to, že v této chvíli spolupracujeme hned se třemi
režiséry světového jména, přičemž všichni, Tatjana Gürbaca, Ole Anders Tandberg i Calixto Bieito, pracují v České republice vůbec poprvé.“

V nastoleném trendu získávání exkluzivních osobností pro tvůrčí práci hodlá divadlo samozřejmě pokračovat: už v březnu se představí za dirigentským pultem Petr Popelka, stoupající hvězda dirigentského nebe, který nás provede novou inscenací Carmen. Režie této opery režie se ujme Grischa Asagaroff, známý z předních operních domů, mezi které patří ty v Mnichově, Drážďanech, Dortmundu, ve Vídeňské státní opeře a především Curychu.

V březnu se chystá do Prahy nekonvenční ruský režisér Timofej Kuljabin uvést inscenaci Schrekerova Vzdáleného zvuku a slavný španělský režisér Calixto Beito se opět za nedlouho vrátí se Schulhoffovou adaptací Dona Giovanniho Plameny, tedy dalším z projektů řady Musica non grata.

Premiéry titulů v rámci projektu Musica non grata, který je rozvržen do čtyř divadelních sezon, budou doplněny o setkání a besedy s inscenačními týmy, sólisty a specializovanými workshopy.

Známá filmová režisérka Alice Nellis nabídne v květnu novou interpretaci Prodané nevěsty z repertoáru opery Národního divadla, kterou bude dirigovat hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink.

Pro všechny, kteří nestihnou návštěvu některé z nových produkcí této sezony, připravila Opera Národního divadla a Státní opery překvapení: během června proběhne „festival premiér“ – v tomto měsíci bude většina novinek sezony představena opětovně a divák je může nově objevit nebo si je znovu připomenout třeba i ve vzájemných souvislostech.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/