14.09.2020 11:15

Opera Národního divadla Brno chystá Janáčkův Osud a další novinky

Pět nových inscenaci s hudbou Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a dalších skladatelů připravuje v nadcházející sezoně operní soubor Národního divadla Brno. Už v srpnu měla premiéru dětská opera Ferda Mravenec. Další novinkou bude 28. září Janáčkův Osud. Premiéra bude zároveň slavnostním zahájením festivalu Janáček Brno.

Osud režíruje uznávaný Robert Carsen. „Naše publikum již jeho poetickou práci dobře zná z krásné inscenace Káti Kabanové, kterou máme na repertoáru od roku 2016," uvedl v průvodním slovu k nové sezoně umělecký šéf Jiří Heřman.

Program festivalu Janáček Brno rozšíří také premiéra Řeckých pašijí od Martinů. Na jevišti se setkají tři sborová tělesa - sbor Janáčkovy opery Národního divadla Brno, Český filharmonický sbor Brno a Dětský sbor Brno. Premiéra bude 7. října.

Po Novém roce soubor chystá operu Evžen Oněgin od Petra Iljiče Čajkovského. Atmosféru ruského romantismu přiblíží režisér Martin Glaser. Starozákonní příběh o zajetí židovského národa představí opera Nabucco od Giuseppe Verdiho, kde se v hlavních rolích představí Dalibor Jenis a Csilla Borossová. Sezonu zakončí Pucciniho La bohème, která diváka přenese do Paříže v 19. století.

V předvánočním období Národní divadlo Brno nabídne koncertní program Půjdem spolu do Betléma. Publikum uslyší Rybovu Českou mši vánoční, kterou doplní Moravská vánoční mše od Josefa Schreiera z poloviny 18. století. V červnu příštího roku se mohou posluchači těšit na Svěcení jara od Igora Stravinského a Carminu Buranu od německého skladatele Carla Orffa. Obě díla zazní v podání orchestru a sboru.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: brs, tmd, hj