16.04.2021 06:41

Opera Národního divadla moravskoslezského připravuje veselohru Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší 

Opera NDM připravuje (zřejmě až k podzimní premiéře) operní veselohru Jaroslava Křičky.

Jaroslav Křička (1882-1969) napsal operu Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší v roce 1929, hrála se původně v němčině na libreto Jana Löwenbach-Budína v úpravě spisovatele Maxe Broda (úprava z roku 1931). Je to hudební komedie na motivy Strašidla cantervillského od Oskara Wildea. V našem divadle se opera hrála česky poprvé a naposledy v roce 1932 – na jeviště ji přivedl dirigent a tehdejší šéf opery Jaroslav Vogel  a do češtiny přeložil Karel Kügler, operní pěvec, režisér a výtečný překladatel operních libret. Opera se už pak v Ostravě nehrála, jiná Křičkova díla ano. Letos bude v Ostravě premiéra druhého nastudování, zatím je termín premiéry z dubna posunut na podzim. Operu v češtině uvedla ve 30. letech 20. století jen dvě další divadla u nás - brněnské a pražské Národní.

V Ostravě jsme hráli ještě tři Křičkova díla, naposledy v roce 1999 připravil režisér Luděk Golat operu  Ogaři , a to pro festival Janáčkovy Hukvaldy  - uvedena byla v hukvaldském amfiteátru, účinkovaly v ní děti z Operního studia NDM.

Bílý pán se tedy vrací do Ostravy po více než 80 letech v režii Ondřeje Havelky, který už má u nás za sebou úspěšnou režii komické opery Lazebník Sevillský!!! od  Gioacchina Rossiniho (premiéra byla  v červnu 2017, libreto přebásnil Jarek Nohavica). Hudební nastudování opery Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší David Švec. Další podrobnosti k inscenačnímu týmu a obsazení máme na webu a přikládám v příloze.

www.ndm.cz

Autor článku: Šárka Swiderová