27.08.2009 00:00

Opera Národního divadla zahájí sezonu s novým šéfdirigentem

Koncert k otevření sezony 2009/2010 pražského Národního divadla se uskuteční 10. září pod taktovkou nového šéfdirigenta Tomáše Netopila. Nová sezona nabídne na jevištích Národního divadla a Stavovského divadla celkem pět premiér. První z nich bude 29. a 31. října opera Hry o Marii, která připomene 50. výročí úmrtí Bohuslava Martinů. Novinářům to sdělil šéf opery Národního divadla Jiří Heřman.

"Už v minulé sezoně jsem se snažil vytvořit prostor pro mladou českou dirigentskou generaci Tomáše Hanuse, Jakuba Hrůšy a Tomáše Netopila. Myslím si, že Tomáš Netopil je správnou volbou na místo šéfdirigenta a jenom v této sezoně nastuduje vedle významných koncertů také dvě premiéry, Idomeneo a Káťu Kabanovou," řekl ČTK Heřman. 

Mladý umělec se na koncertu k otevření sezony symbolicky ujme svého postu ve "zlaté kapličce", novou sezonu přivítá nastudováním Symfonie č. 8 G dur Antonína Dvořáka a Eposu o Gilgamešovi Bohuslava Martinů. Jen zřídka uváděné dílo Martinů přednesou sólisté opery Národního divadla sopranistka Eva Urbanová a tenorista Jaroslav Březina, dále hosté opery Národního divadla barytonista Aleš Jenis a basista Martin Gurbaľ. Role recitátora byla svěřena Davidu Matáskovi. Opera Hry o Marii Bohuslava Martinů, první premiéra sezony, je inspirována středověkým divadlem, legendami i staročeskou lidovou poezií a bude uvedena v režii Jiřího Heřmana a v nastudování jednoho z nejvyhledávanějších českých dirigentů současnosti Jiřího Bělohlávka.

"Výrazovou uvolněností, stylizační náročností, etickou hloubkou i prostotou a hledáním vlastní autenticity, nikoli napodobováním hotových šablon je tato opera velkou výzvou pro současné jeviště," míní na stránkách měsíčníku Národní divadlo Ondřej Hučín.

Druhou premiérou se stane Mozartova komická opera Cosi fan tutte. Novou inscenaci, jež bude mít premiéru 23. a 25. ledna, připraví mladý umělecký tým v čele se slovensko-českým režisérem Martinem Čičvákem a dirigentem Robertem Jindrou.

Třetí premiérou sezony operního souboru budou 6. a 7. března Offenbachovy Hoffmannovy povídky. Na scénu Národního divadla se dílo vrací v režii Ondřeje Havelky a v nastudování známého francouzského dirigenta Michela Swierczewského.

Dílu Wolfganga Amadea Mozarta je věnována i čtvrtá premiéra sezony. Ve dnech 6. a 9. května bude uvedena na scéně Stavovského divadla zřídka uváděná opera Idomeneo. Jejího nastudování se ujal japonsko-francouzský divadelník, herec a režisér Joši Oida. Dirigentem bude Tomáš Netopil.

Příští sezona opery Národního divadla vyvrcholí očekávanou premiérou Janáčkovy Káti Kabanové v režii amerického originálního tvůrce Roberta Wilsona. Opera bude poprvé představena 26. a 28. června pod taktovkou Tomáše Netopila.

Program opery Národního divadla je v nadcházející sezoně bohatý i na výjimečné koncerty, například 12. a 16. listopadu stane u dirigentského pultu opět nový šéfdirigent opery Tomáš Netopil při koncertním provedení opery Salome od Richarda Strausse.

V předvánočním čase 18. a 20. prosince na scéně Národního divadla hned dvakrát vystoupí slavná česká mezzosopranistka Magdalena Kožená. Velikonoční svátky oslaví opera Národního divadla se souborem Musica Florea a 2. května v programu ND zazpívá litevská sopranistka Violeta Urmanaová.

V nadcházející sezoně se také do Národního divadla a Stavovského divadla vracejí úspěšné inscenace minulé sezony Věc Makropulos, Zahradnice z lásky (La finta giardiniera) a Rinaldo.

Zdroj: Roman Jireš, pba

Autor článku: ČTK