25.03.2021 11:30

Opera Národního divadla připravuje premiéru nového Dona Giovanniho a online koncerty

V návaznosti na nařízení vlády a také po konzultacích s hygienickými autoritami a Ministerstvem kultury přistoupila nedávno i Opera Národního divadla a Státní opera k omezení práce ve větších kolektivech. A i když se také zde začalo plošně testovat, návrat diváků do divadel je zatím v nedohlednu. „Je těžké si v těchto chvílích udržet optimismus. Snažíme se naše umělce motivovat a vytvořit jim podmínky aspoň pro omezené zkoušení nebo domácí přípravu. Je komplikované cokoliv plánovat, vše závisí na epidemické situaci. Je ale jasné, že do konce této sezony už žádnou premiéru za účasti diváků v divadle neodehrajeme,“ říká Umělecký ředitel Opery Per Boye Hansen. Oba operní soubory první české scény ale připravují pro své diváky několik zajímavých projektů.

Online koncerty cyklu Musica non grata

Mezinárodní projekt Musica non grata Národního divadla a Velvyslanectví SRN v Praze představí v následujících třech sezónách hudbu meziválečné Prahy, která měla být navždy
umlčena. Na notové pulty orchestrů Opery Národního divadla a Státní opery se tak po dlouhé době dostanou skladby českých a německých autorů, které nacistická ideologie zařadila na seznam „zvrhlé hudby“. Vzhledem ke stále trvajícím pandemickým opatřením se hudební část projektu přesouvá online. V průběhu jara bude prostřednictvím webových stránek Musica non grata (www.musicanongrata.cz) a webových stránek Národního divadla (www.narodni-divadlo.cz) odvysílána série koncertů …a přece znějí dál!, které umělci natočili během uzavření divadel. Sérii zahájí 24. 3. v 17 hodin záznam koncertu Martinů, následovat bude 7. 4. Stravinskij a 21. 4. krátký film s hudbou z opery Brundibár Hanse Krásy. Květen je věnován tvorbě Pavla Haase, Hanse Krásy a Erwina Schulhoffa. V průběhu jara předpokládáme natočení i dvou dalších koncertů – jeden z nich bude věnován Vítězslavě Kaprálové, a to u příležitosti výročí jejích narozenin. Koncerty budou ke zhlédnutí zdarma po dobu šesti měsíců od zveřejnění. Doplní je také dramaturgické úvody a rozhovory.

Premiéra opery Don Giovanni

Zkoušení nového provedení Mozartovy opery Don Giovanni ve Stavovském divadle bylo začátkem března přerušeno nepříznivým vývojem epidemické situace v ČR, na duben se však podařilo naplánovat dokončení veškerých zkoušek. Podle všeho se tedy premiéra tohoto titulu (bez diváků) odehraje formou přímého přenosu v sobotu 24. dubna ve 20 hodin na programu ČT art. Za účasti diváků by se pak mohlo představení realizovat na přelomu srpna a září.

Spolupráce s operním domem ve španělském Bilbau

Situace ve Španělsku je výrazně příznivější než u nás, a je tedy velmi pravděpodobné, že se v Bilbau během června uskuteční původně plánovaná premiéra koprodukčního titulu Káťa Kabanová v režii Calixta Bieita. Česká premiéra by pak měla proběhnout na podzim. V Bilbau vzniká také nový komorní projekt Sedm smrtelných hříchů a Erwartung, který režíruje Barbora Horáková Joly a diriguje Jiří Rožeň. Během listopadu by se toto dílo mělo objevit i u nás ve Státní opeře.

Lazebník sevillský a Der ferne Klang až v další sezoně

Odložena byla příprava na jarní premiéru Lazebníka sevillského v Národním divadle. Slavná Rossiniho opera se tak přesouvá do další sezony. Změny v uvedení se dotkly i dlouho očekávaného titulu Der ferne Klang Franze Schrekera. Inscenace se sice začala zkoušet už v polovině února, ale premiéra se přesune do sezony 2021/2022, stejně jako na jaro původně zamýšlený Švanda dudák. Odložený je rovněž titul Le Grand Macabre.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: Převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/

Opera Národního divadla připravuje premiéru nového Dona Giovanniho a online koncerty

Inscenace

26.09.2022

Soubor 420PEOPLE pořádá v říjnu ve Studiu Maiselovka několik akcí

Pražské Studio Maiselovka, první oficiální prostor souboru současného tance 420PEOPLE, vás v říjnu zve hned na několik kulturních akcí, které pořádá. Ve středu 5. 10. se můžete těšit na IMPRO JAM SESSION IV., taneční improvizované představení s živou hudbou. V pondělky 3., 10. a 17. 10. se pak můžete zúčastnit nové minisérie večerů TALK O TANCI A FILMU s živými hosty, které se budou konat v rámci Festivalu tanečních filmů.

26.09.2022

Kouzelný cirkus se loučí: derniéra inscenace, která byla na repertoáru Laterny magiky 45 let

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.