26.06.2020 08:29

Opera odehrála koncert pro rostliny: Příroda zabrala místo, které jsme jí sebrali

Barcelonská opera Liceu v úterý poprvé po více než třech měsících nucené přestávky kvůli epidemii covidu-19 otevřela své dveře – první koncert však odehrála velmi neobvyklému publiku. Místo lidí totiž v hledišti „usedlo” bezmála 2 300 pokojových rostlin.

O nezvyklé akci, která měla poukázat na těžkosti doby po koronaviru a podpořit hodnoty umění, hudby a přírody, informovala agentura Reuters.

„Příroda zabrala místo, které jsme jí sebrali,“ uvedl výkonný producent Eugenio Ampudio při odpolední zkoušce, kdy už všech 2292 rostlin čekalo na svých místech v hledišti na večerní představení. „Můžeme rozšířit naši empatii? Začněme s uměním a hudbou, v úžasném divadle, pozváním přírody,“ dodal producent.

Rostliny si na koncertě, který umožnil nedělní konec španělského stavu nouze, vyslechly skladbu Crisantemi od italského skladatele Giacoma Pucciniho. Smyčcový kvartet byl vybrán pro svou tesknou melodii.

Po představení, které je vysíláno i on-line, budou rostliny věnovány zdravotníkům, kteří za epidemie covidu-19 stáli v první linii.

„Jsme na konci jedné éry, což podle mě hodně znamená,“ uvedl Ampudio. „Když jsem blíž rostlinám, cítím se blíž sám sobě… A cítím se mnohem blíže k lidem než kdy dřív, i když nikoho nemůžu obejmout,“ vysvětlil motivaci k uspořádání nezvyklého projektu producent.

Španělsko se za pandemie stalo jedním z nejhůře zasažených států světa. V zemi zemřelo více než 28 tisíc lidí a přes 246 tisíc se jich koronavirem nakazilo.

https://www.liceubarcelona.cat/

Autor článku: Převzato z: culturenet.cz

Opera odehrála koncert pro rostliny: Příroda zabrala místo, které jsme jí sebrali

Zahraniční divadlo

15.07.2020

Právě probíhá online studentský festival networku ITI/UNESCO, který sdružuje vysoké školy scénických umění celého světa

Letošní druhý ročník festivalu nese název “Theatre in and Beyond the Time of COVID-19” a jeho součástí jsou plné verze nebo ukázky ze studentských inscenací, konference a rozhovory s tvůrci. Program je titulkován do angličtiny nebo probíhá v anglickém jazyce. Představení a další doprovodné programy lze sledovat v různých časech od 13. do 19. července.

14.07.2020

Rozšírené číslo časopisu kød – konkrétne ø divadle už nie je v karanténe

Pandémia nám zamedzila možnosť vydať májové číslo, no v júni vám už nechceme ostať nič dlžní. V rozšírenom vydaní preto dokumentujeme najdlhšie obdobie bez živej kultúry od vzniku profesionálneho divadla na Slovensku. Na pandemickú situáciu sme sa zamerali ako na krízu, ktorá zasahuje do samotnej podstaty živého spojenia medzi tvorcom a divákom, devastuje kultúrny sektor, skúša politické elity, rovnako však provokuje k prekvapivým úvahám. Sumarizačné články zo Slovenska, Európy, ale aj ostatného sveta ponúkajú dnes ešte čerstvé spomienky, ktoré búdu v budúcnosti slúžiť ako dokument netradičnej situácie.

08.07.2020

Stanislav Moša nazkoušel ve slovinském Koperu koncertní projekt Století muzikálu

Po dlouhém vynuceném klidu se koperským divadlem opět rozezněla hudba, zpěv i zasloužený potlesk. Stanislav Moša tím navázal na své slovinské úspěchy z předchozích let (připomeňme například muzikály RENT a TITANIC či Straussovu operetu Netopýr). Novým projektem, který režisér Moša začal zkoušet koncem května, jakmile to podmínky ve Slovinsku dovolily, je koncertní představení Století muzikálu.