28.08.2017 19:33

Opera v Liberci zahájí sezonu premiérou Panny Orleánské

Opera libereckého divadla F.X. Šaldy zahájí novou divadelní sezonu premiérou v Česku málo hrané opery ruského skladatele Petra Iljiče Čajkovského Panna Orleánská. Vedle mezzosopranistky Alžběty Vomáčkové se v ní představí také nová posila libereckého souboru - mladý slovenský barytonista Csaba Kotlár. Naposledy se hrála opera v roce 2009 v Plzni a před tím někdy v 50. letech minulého století, řekla novinářům dramaturgyně divadla Lenka Chválová.

„I my si klademe otázku, proč se tato opera hraje tak zřídka, když víme, že hudbou toto dílo obdařil Petr Iljič Čajkovský, což je jeden z top skladatelů z komerčního pohledu," poznamenal šéf liberecké opery Martin Doubravský. Důvodem podle něj může být nesnadná inscenační realizace díla. „Je to krásná opera, která je dle našeho názoru neprávem opominuta," dodal Doubravský. Podle režisérky představení Lindy Keprtové je opera velmi dlouhá, a tak bylo nutné škrtat, aby se s přestávkou vešla do tří hodin. „Náročné je to i personálně, protože jsme náš sbor posílili na 40 lidí, běžně jich je 25," dodala režisérka.

V prosinci uvede opera další premiéru, tou budou Dvě vdovy Bedřicha Smetany, kde se za dirigentský pult postaví Robert Jindra. Režisérem představení bude host Jan Antonín Pitínský, který jako jeden z mála činoherních režisérů dokázal uspět i v opeře. V březnu pak divadlo uvede Pucciniho Bohému, která patří k nejhranějším operám, a na květen se připravuje premiéra operety Johanna Strausse Noc v Benátkách.

Mimořádným projektem libereckého divadla v letošní sezoně bude opera pro děti, kterou připravuje Šaldovo divadlo ve spolupráci s Markétou Sýkorovou z Naivního divadla v Liberci. Dobrodružným příběhem bude do čarovného světa opery děti provázet herec Petr Jeništa. Představení bude podle Doubravského jakýmsi koncentrátem, který dětem představí operní hudbu a nejznámější melodie, jež často znají třeba z reklam a nevědí, že jsou ze světoznámých oper. „Zazní tam určitě hudba z Lazebníka Sevillského, z Carmen i něco od Pucciniho," dodal šéf opery.

http://www.saldovo-divadlo.cz/