03.11.2021 23:15

Oprava divadla Spirála na Výstavišti v Praze 7 bude dokončena do konce roku 2022

Oprava divadla Spirála na Výstavišti v Praze 7 bude dokončena do konce roku 2022. Prostory pak budou sloužit především kultuře. Městská firma Výstaviště Praha chce divadlo provozovat sama včetně dramaturgie. Na zasedání výboru pro kulturu pražského magistrátu to dnes řekl primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Objekt divadla Spirála chátral od povodní v roce 2002, od letoška se za zhruba 200 milionů rekonstruuje.

Po dokončení rekonstrukce by se v divadelním sále s atypickým kruhovým půdorysem měly konat zvláště kulturní akce a divadelní představení. Na prknech divadla Spirála nebude účinkovat stálý soubor, ale dramaturgii nové scény by měla mít na starost firma Výstaviště Praha. Podle náměstka se počítá i s komerčním využitím prostor. Opravený sál tak může hostit například konference a přednášky.

Stavební práce nyní provádí sdružení firem VW Wachal a Váhostav – SK. Podle smlouvy z května tohoto roku by měly stát 114,7 milionu korun bez DPH. Dalších zhruba 38,5 milionu korun bez DPH má stát osazení prostor divadelní technikou, které zajišťuje firma Gradior Tech. Vznikne nový multifunkční sál a úpravy se dotknou i střechy sálu a foyer a vstupní rampy pro diváky. Nově ve Spirále vznikne zkušebna, která tam dosud chyběla.

Divadlo Spirála vzniklo v roce 1991 přestavbou dřívějšího Panoramatického divadla. Válcové Panoramatické divadlo bylo v roce 1960 zastřešené trubkovou ocelovou kopulí, kterou navrhl Ferdinand Lederer a která je zmenšenou verzí zastřešení pavilonu Z na výstavišti v Brně. Konstrukce kopule byla při přestavbě v roce 1991 zachována jako technická a kulturní památka. Autory přestavby z roku 1991 jsou architekti Jindřich Smetana, Jan Louda, Tomáš Kulík a Zbyšek Stýblo. Činnost divadla ukončila povodeň v roce 2002, kdy byly zatopeny prostory, v nichž byly provozní technologie a divácké zázemí.

Areál výstaviště v Praze 7 provozuje městem vlastněná firma Výstaviště Praha. Hlavní město loni do rozvoje areálu investovalo 160 milionů korun. Letos se opravují pavilony u Křižíkovy fontány a budova bývalé restaurace Bohemia, kde už nebude restaurace, ale víceúčelový sál. Pracuje se rovněž na dostavbě dříve vyhořelého křídla Průmyslového paláce.

Autor článku: ČTK: mlg snm