30.05.2007 00:00

Opravu Janáčkova divadla v Brně navrhne architekt Černý

Brno 30. května (ČTK) - Opravu Janáčkova divadla v Brně a stavbu sousedících podzemních garáží vyprojektuje architekt Jaroslav Černý. Jako vítěze tendru ho schválili brněnští radní. Podle primátora Brna Romana Onderky je výběr projektanta prvním krokem k dokončení rozsáhlé rekonstrukce, která by měla přijít na asi 1,2 miliardy korun. Onderka to řekl novinářům.

V Janáčkově divadle se počítá s rekonstrukcí budovy, interiérů a stavbou podzemního parkovacího domu. Garáže mají být umístěny před divadlem na místě, kde je dnes chátrající park s fontánou. Vodní prvek by před divadlem měl zůstat, patrně však změní podobu. Jeho konkrétní podobu určí architekti.

Investici za více než miliardu korun chce město dokončit v roce 2008 nebo 2009. Z Rooseveltovy ulice by po dostavbě podzemních garáží měly zmizet parkující automobily. Náklady na stavbu zaplatí zčásti město, počítá také se státní dotací. Z ministerstva kultury bylo v minulosti přislíbeno 300 milionů korun, řekl dnes Onderka.

Rozsáhlá oprava by se měla odehrávat za provozu; podle primátora není možné, aby Janáčkovo divadlo přestalo byť na jedinou sezónu hrát.

Budova divadla byla postavena v letech 1960 až 1965. Už minulé vedení Brna v čele s ODS upozorňovalo, že objekt byl vybudován z velmi nekvalitního materiálu a potřebuje opravu. Brno do úprav scény v minulých letech investovalo zhruba 400 milionů korun, za penjíze byla například budova staticky zpevněna a nakoupilo se nové vybavení do interiérů.

lce jpt

Autor článku: ČTK