05.10.2022 20:52

Horácké divadlo Jihlava uvede v české premiéře hru německého prozaika Ericha Kästnera Fabian

Horácké divadlo Jihlava uvede v sobotu 15. října v české premiéře hru německého prozaika Ericha Kästnera Fabian. Dramatizaci díla vzešlého z hospodářského i morálního úpadku první poloviny 20. století pro jihlavskou scénu připravil Roman Sikora. V titulní roli se představí nový člen souboru Vít Hofmann. Hra vznikla v režii hostujícího Martina Tichého.

„Od počátku bylo jasné, že s tímto námětem oslovíme právě Romana Sikoru, který patří mezi nejvýraznější současné dramatiky, s pověstí ironika s poněkud vzteklým humorem a osobním vnímáním divadla jako nástroje společensko-politické kritiky. Takže nejen abychom navázali na předchozí spolupráci při inscenaci Osudů dobrého vojáka Švejka, ale především kvůli předpokladu, že autor dramatizace Sikora bude autorovi společensko-kritického románu Kästnerovi rozumět," řekla dramaturgyně divadla Barbora Jandová.

Podle ní se HDJ dramatizací snažilo divákům zprostředkovat výpověď o ohrožení demokracie a především téma osobní odpovědnosti, když Fabian jen přihlíží, kam se Německo před nástupem Adolfa Hitlera řítí. Prozaik, básník, scenárista a satirik Erich Kästner (1899 – 1974) román napsal v roce 1931. V Česku jsou známé jeho knihy pro děti Luisa a Lotka nebo Emil a detektivové.

„Je to vlastně labutí píseň jedné demokracie. Ten román odkrývá obraz společnosti, v níž je úplně všechno jen zbožím, a tedy na prodej, včetně mezilidských vztahů. Společnosti, která je v hluboké depresi politické, ekonomické a psychické a do budoucnosti hledí s těmi nejhoršími představami, jako do území, kde nic dobrého nečeká. A tím vším probublávají známky nastupujícího nacismu deroucího se systematicky k moci. Je to zkrátka velmi podobné tomu, co my sami nyní prožíváme," řekl k románu autor dramatizace Sikora.

Vedle Hofmanna obsadil Tichý do inscenace také Mariána Chalányho jako nejbližšího Fabianova přítele a zároveň oponenta. Fabianovu lásku Cornelii Battenbergovou hraje Stanislava Hajduková. V dalších rolích se představí Lenka Schreiberová, Lucie Sobotková, Lukáš Matěj, Zdeněk Stejskal, Ondřej Šípek a Šárka Býčková. Scénografem je Pavel Borák a kostýmní výtvarnicí Markéta Sládečková.

Fabian bude 996. premiérou HDJ.

https://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, kš