14.08.2018 15:30

Orchestr Musica Florea na zájezdu v Polsku

Orchestr Musica Florea, který už dávno není jen tělesem interpretujícím oblast „staré hudby“, ale třeba i romantismu, odjíždí na zájezd do Polska. Na festivalu barokní hudby a divadla ve Szczawnici uvede spolu se souborem Hartig Ensemble – Tance a balety tří století barokní operu Muzio Scevola. Premiéru měla začátkem června v Německu na händlovském festivalu a česká novodobá premiéra proběhla 2. července v Praze. Musica Florea v Polsku odehraje i koncerty další barokní hudby.

Letní zájezdy orchestru Musica Florea do Polska se staly již tradicí. Na festival Barokowe Eksploracje (Barokní explorace), který se koná ve Szczawnici, známém lázeňském městě na jižní hranici země, jezdí každoročně představit některé nově nastudované hudebně dramatické dílo. Festival věnovaný barokní hudbě a divadlu vznikl na popud občanského sdružení a zároveň profesionálního szczawnického pěveckého sboru vedeného muzikoložkou a sbormistryní Agnieszkou Żarskou. S orchestrem Musica Florea je festival spojen od začátku.

Hlavním bodem letošního programu je hostování souborů Musica Florea a Hartig Ensemble s operou Muzio Scevola. Opera na antické hrdinské téma z pera tří skladatelů – Filippa Amadeiho, Giovanniho Bononciniho a Georga Fridricha Händela – se ve Szczawnici  bude hrát 22. srpna. Opera se od doby prvního uvádění v letech 1721 a 1722 neinscenovala už nikdy kompletní. Jen sporadicky se hrála část zkomponovaná nejslavnějším ze zúčastněných skladatelů, Händelem.

Novodobou premiéru připravil letos s českými umělci režisér Lorenzo Charoy, hudebního nastudování se ujal Marek Štryncl, tance vytvořila choreografka a vedoucí souboru Hartig Ensemble, prof. Helena Kazárová. Pražská premiéra se konala v převozním divadle Florea Theatrum, které před čtyřmi lety začal orchestr Musica Florea v čele s uměleckým šéfem Markem Štrynclem budovat. V Polsku diváci uvidí hru v kulisách Florea Theatrum z dílny akademického malíře Jiřího Bláhy a v kostýmech výtvarníka Romana Šolce.

Kromě opery Muzio Scevola bude Musica Florea vystupovat i mimo rámec barokního festivalu. Na mezinárodním festivalu staré hudby v Jaroslawi bude vystupovat už v pondělí 20. srpna s oratoriem Giovanniho Bononciniho San Nicola di Bari. V pátek 24. a v sobotu 25. srpna pak Musica Florea ve spolupráci se zmiňovaným szcziawnickým sborem a jeho uměleckou vedoucí Agnieszkou Żarskou vystoupí s koncertem kantát Johanna Sebastiana Bacha. První koncert se odehraje ještě ve Szczawnici, druhý ve městě Biecz.

Musica Florea
Orchestr Musica Florea vznikl roku 1992 jako jeden z prvních zabývajících se stylově poučenou interpretací hudby v České republice. Zakladatelem a vedoucím ansámblu je violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Orchestr hraje na originální nástroje nebo jejich kopie, jeho práce vychází ze studia dobových pramenů a estetiky – vlastní badatelská činnost a oživování zapomenutých interpretačních stylů a prostředků.

Repertoár souboru zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální díla symfonická, operní a oratorní, a to od počátků baroka až po 20. století. V posledních letech se kromě hlavního zájmu o skladby světového, a především českého baroka a výzkumu barokní improvizace, věnuje Musica Florea také nastudování symfonického díla Antonína Dvořáka. V koncertech i na CD již oživila jeho 1., 2. a 7. a 8. a 9. symfonii, v nastudování dalších děl pokračuje.

V roce 2014 vznikla pod hlavičkou orchestru mobilní scéna na principech barokního divadla Florea Theatrum, která dovoluje lepší práci s rekonstruovanými hudebně dramatickými díly – dobovými operami a balety rozmanitého rozsahu.

Musica Florea

Autor článku: Lucie Kocourková; foto: Daniel Rozsnyó

Orchestr Musica Florea na zájezdu v Polsku