09.11.2021 14:09

Originální adaptace slavného filmu Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky u Bezručů

Divadlo Petra Bezruče zve na originální adaptaci slavného filmu Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky. Komedie o prvních láskách, kocovinách a růžových brýlích, které možná spadnou dřív, než si je stačíme nasadit, připravil umělecký šéf souboru Jan Holec. Ústřední pár Andulu a Mildu ztvární mladé posily souboru Barbora Křupková v alternaci s Magdalénou Holcovou a Václav Švarc.

Nová adaptace, nové postavy, nové písně

Legendární snímek Miloše Formana patří k pilířům české nové vlny, jeho fenomenální úspěch korunovala v roce 1967 nominace na Oscara. Příběh naivní Anduly, pracovnice obuvnického závodu, která společně s kamarádkami touží po lásce, tak obletěl svět. Svůj půvab ale neztrácí ani dnes. Tvůrci inscenace použili z filmového zpracování pouze základní dějovou linii. Dramaturgyně Anna Smrčková s režisérem Janem Holcem vytvořili svébytnou a autentickou interpretaci textu. V inscenaci se tak objevují například úplně nové situace a postavy. „Především nám jednotlivé obrazy, ať už při psaní, či zkoušení, začaly rozkvétat a dostávaly větší prostor. Navíc jsme příběh zastřešili společensko-vzdělávacím večerem, ve kterém budou diváci poučeni o tom, jak nakládat s láskou. Zdrojem nám byla dobová odborná i populární literatura zabývající se partnerskými vztahy. Vztahové sociální inženýrství v zašlém kulturáku se v mnohém neliší od toho na exotickém ostrově,“ říká režisér inscenace Jan Holec. Pro Divadlo Petra Bezruče zároveň vznikla originální hudba Davida Hlaváče a autorské texty Petra Vodičky.

Slavný film miloše formana

Film Lásky jedné plavovlásky měl první premiéru v srpnu roku 1965 na Filmovém festivalu v italských Benátkách a Miloš Forman byl nominován na Zlatého lva. V Československu byl film uveden do kin 12. listopadu 1965. K námětu úspěšného snímku použil Miloš Forman skutečnou příhodu, kterou sám zažil. „Jednoho pozdního sobotního večera jsem v centru Prahy uviděl mladou dívku. Vlekla omlácený kufr, ale nezdálo se, že by někam pospíchala, že by cokoliv po někom chtěla, a zjevně to nebyla prostitutka. Vypadala, že je ztracená. Ale že jí to příliš nevadí. Byl jsem zvědavý. Pustil jsem se s ní do řeči a ukecal ji, aby šla se mnou domů.“ Těmito slovy Miloš Forman ve své autobiografii přibližuje, odkud se vzala prvotní myšlenka na Lásky jedné plavovlásky. „Ona dívka pracovala v textilce v severočeském Varnsdorfu, městě s mnohými nedostatky. Především s nedostatkem mužů v poměru k ženám. Slečna proto považovala za velké štěstí, když poznala inženýra z Prahy, který ji po společně strávené noci pozval k sobě domů, do velkoměsta. Iluze o mužích a životě v Praze dotyčná ztratila, když vyšlo najevo, že od nápadníka obdržela falešnou adresu. Forman její hořkou zkušenost ve spolupráci s osvědčenou autorskou dvojicí Papoušek–Passer proměnil ve scénář tragikomického příběhu mladé lásky a nenaplněné touhy. Zejména po svobodě,“ doplňuje dramaturgyně Anna Smrčková.

60. léta u bezručů

Scéna Jána Tereby je inspirována dobovými kulturními domy, kostýmní výtvarnice Paulína Bočková použila prvky z 60. i 70. let a zkombinovala je s některými prvky z dnešní módy, která je velmi příhodně inspirovaná právě módou let 60. V hlavních rolích se představí Barbora Křupková v alternaci s Magdalénou Holcovou (Andula) a Václav Švarc (Milda).

Premiéra inscenace se uskuteční 12. listopadu 2021 v 18.30 hodin v Divadle Petra Bezruče

Autor článku: Marcela Bednaříková

Originální adaptace slavného filmu Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky u Bezručů

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.