07.01.2015 15:27

Osiřelý západ divadelního spolku Kašpar

Na začátek roku 2015 si divadelní spolek Kašpar nachystal novou premiéru. Po několika letech se vrátil k autorovi, který se před časem na jevišti Divadla v Celetné na pár let již úspěšně zabydlel s Mrzákem Inishmaanským. Teď se Martin McDonagh vrací s textem téměř notoricky známým a hojně inscenovaným – OSIŘELÝ ZÁPAD v režii Jakuba Špalka bude mít premiéru již tuto neděli, 11. ledna od 19:30 na jevišti Divadla v Celetné.

Hra Osiřelý západ je posledním dílem tzv. Connemarské (někdy označované také jako Leenanské) trilogie, kterou tvoří Kráska z Leenane, Lebka z Connemary a Osiřelý západ. Díly dohromady tvoří sice celek, ale zároveň je každá hra naprosto soběstačná a nijak nevyžaduje znalost zbývajících. Trilogie je kompletně přeložena do češtiny a všechny části se již dočkaly jevištního zpracování, některé dokonce opakovaně.

Jakub Špalek si text vybral pro jeho nesporné kvality – dialogy jsou perfektně vybroušené, vypointované a zbytečných slov se používá jen velmi málo. Hra má díky tomu rychlý spád a veškeré dějotvorné prvky jsou divákovi sděleny jasně a ve správnou chvíli, tak aby se nenarušila kontinuita vyprávěného příběhu a aby se podtrhla překvapivost zvratových situací.

Velkou devizou této inscenace je, pro Kašpary typická, vizuálně poutavá, jednoduchá a funkční scéna, která je opět dílem scénografky a kostýmní výtvarnice Petry Krčmářové. Hudební podkres složil  Petr Malásek, jehož kytarové tóny diváka nijak neruší, ale v uších mu zůstanou znít jistě ještě pár chvil po skončení představení.

Zbývá snad jen dodat, že se na své diváky v Divadle v Celetné těší dva bratři, jeden sporák, sbírka porcelánových figurek, oblíbené chipsy, uříznuté psí uši a příběh o obyčejné tužce… k tomu všemu ještě opilý farář a jedna hezká hubatá holka prodávající kořalku…
Takže vítejte v Irsku v městečku Leenane!!!
 

Premiéra 11. ledna v 19:30 v Divadle v Celetné.
Hrají: Matouš Ruml, Petr Lněnička, Tereza Rumlová, Lukáš Jůza
Překlad: Ondřej Sokol; Režie: Jakub Špalek; Výprava: Petra Krčmářová; Hudba: Petr Malásek; Dramaturgie: Lenka Bočková
105. premiéra spolku Kašpar
 

Martin McDonagh (*1970; dramatik, scénárista, filmový režisér)
Ač je obecně považován za Ira, vliv na to mají hlavně jeho hry, které se na tento kout světa zaměřují, narodil se McDonagh v Londýně. Do Irska jezdil pouze každoročně na prázdniny, protože oba jeho rodiče byli irského původu. A nerozhodl se tam přesídlit ani ve chvíli, když se jeho rodiče rozhodli do země natrvalo vrátit.
Martin McDonagh je po Shakespearovi nejvíce uváděným anglosaským autorem v severní Americe. Jeho hry byly uvedeny ve 39 zemích a ve 29 jazycích.
 

Autor článku: Lenka Bočková

Osiřelý západ divadelního spolku Kašpar