23.03.2021 08:40

Oslavte společně s Divadlem Bolka Polívky aprílový Den Zdravotních klaunů online

Každoroční aprílová oslava Dne klaunů patří již po několik let mezi pravidelné akce Divadla Bolka Polívky. V dubnu 2020 byla tato tradice poprvé kvůli nástupu pandemie covid-19 přerušena. Po roční pauze se Divadlo Bolka Polívky ke Dni klaunů vrací, i když trochu jinak. Letošní oslavy proběhnou online, jak si aktuální situace žádá, a budou věnovány Zdravotním klaunům, kterým chce tímto způsobem divadlo vzdát hold a poděkovat jim. Letošní ročník proto nese název Den Zdravotních klaunů a uskuteční se 1. dubna od 16 hodin. Happening, jímž bude provázet moderátor, herec a Zdravotní klaun Filip Teller, je pořádán ve spolupráci s organizací Zdravotní klaun a FN Brno.

Diváci budou moci sledovat vysílání z improvizovaného studia, které vyroste na jevišti divadla. Přímý přenos bude na programu od 16:00 na Facebooku, YouTube a také přímo na vybraných obrazovkách Fakultní nemocnice Brno. Pořad bude komponovaný z rozhovorů, živých reportáží i scének za doprovodu kapely. „Spojíme se naživo se Zdravotními klauny v dětské nemocnici, kteří předvedou, jak vypadá jejich směna. Chceme se pokusit o vzájemné obousměrné online propojení našeho divadla s nemocnicí, tedy aby i děti, které jsou hospitalizované, mohly sledovat celý náš pořad prostřednictvím nemocniční televizní sítě,“ řekla za organizátory akce ředitelka Divadla Bolka Polívky Kateřina Komárková. Předpokládaný konec akce je v 17:30. Závěr oslav Dne Zdravotních klaunů bude patřit repríze Re:kabaretu Re:start, který odvysíláme ve 20:00 na Facebooku a YouTube DBP.

Zdravotní klauni, kteří letos slaví dvacet let své existence, nosí smích a humor tam, kde je ho nejvíce potřeba: nemocným dětem a opuštěným seniorům. „Díky přísným hygienickým pravidlům a pravidelnému testování stále chodíme do většiny našich partnerských nemocnic. Z reakcí dětí, jejich rodičů i personálu vidíme, jak jim červené klaunské nosy rozsvítí těžký den. Pandemie ukázala, jak důležité smích a dobrá nálada jsou,“ říká Kateřina Slámová Kubešová.

Den Zdravotních klaunů 1. 4. 2021 od 16:00 do 17:30

Moderátor: Filip Teller

Hosté: Zdravotní klauni (Michal Chovanec, Ondřej Klíč, Jan Šprynar, Miroslav Sýkora, Jaroslava Sýkorová), Squadra Sua (Lukáš Houdek, Robert Janč, Roman Horák), a kapela Klaun band (Michal Chovanec, Ondřej Klíč, Jan Kyncl, Jaroslava Sýkorová)

Live stream bude vysílán na Facebooku Divadla Bolka Polívky, Zdravotního klauna, FN Brno, Filipa Tellera a na YouTube Divadla Bolka Polívky a Českého rozhlasu.

Na květen pak připravuje Divadlo Bolka Polívky oblíbený festival Ženy ženám se spoustou zajímavých přednášek a charitativním bazarem. Celý festival vyvrcholí zábavným pořadem Terapie sdílením Ester Geislerové a Honzy Vojtka. Kdyby nebylo možné v květnu divadlo otevřít, je připravená i online varianta. V létě divadlo plánuje Letní scény v Brně na Kraví hoře, v amfiteátru v Mikulově a na nádvoří zámku ve Slavkově u Brna. A o prázdninách, pokud bude epidemická situace příznivá, by měly proběhnout také dva turnusy letního divadelního kurzu pro děti.

„Stále věříme, že divadla otevřou ještě do prázdnin. Pro diváky máme připravené dvě premiéry: v koprodukci se StageArtCz komedii S láskou Mary v hlavní roli s Veronikou Žilkovou a one woman show Proslov s Annou Polívkovou. Obě protagonistky spolu s dalšími umělci netrpělivě vyčkávají znovuobnovení divadelního provozu. Pokud se kvůli epidemii nepodaří inscenace odpremiérovat do léta, uvedeme S láskou Mary na naší Letní scéně a Proslov zkraje nové sezony. Doufáme a věříme, že ta už proběhne v ´předcovidovém´ režimu,“ dodala k plánům Divadla Bolka Polívky jeho ředitelka Kateřina Komárková.

Již od minulého jara uveřejňuje brněnská scéna také sérii podcastů: Příští zastávka: Divadlo Bolka Polívky a MALÉhRY KE KAFI. K poslechu jsou na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Youradio Talk nebo na YouTube kanálu divadla. První z podcastů je vždy věnován zajímavým hostům, kteří jsou spjati s působením na jevišti Divadla Bolka Polívky.  Druhým pořadem provázejí sympatické herečky Barbora Seidlová, Nikola Zbytovská a Daniela Zbytovská ze souboru MALÉhRY.

www.divadlobolkapolivky.cz

Autor článku: Michal Adamík