16.10.2018 15:36

Oslavy republiky v Národním divadle

K oslavám výročí republiky přispěje Národní divadlo slavnostním provedením opery Libuše v přímém přenosu České televize (27. 10.) a interaktivním videomappingem na historickou budovu ND (28. 10.). Pro diváky je připravena mobilní aplikace o interiérové výzdobě. Vyhlášeny budou výsledky literárně-výtvarné soutěže OD KAMENE KE ZLATU, OD DIVADLA KE STÁTU.

Bájná panovnice Libuše věštící Čechům slávu skrze televizní obrazovky

Oslavy stého výročí založení Československé republiky jsou pro Národní divadlo vhodnou příležitostí k uvedení mimořádné reprízy nové inscenace Libuše, která obvykle zdobí slavnostní události. V sobotu 27. října divákům u televizních obrazovek zprostředkuje setkání s Libuší v přímém přenosu Česká televize.
Inscenačně nejnáročnější operu Bedřicha Smetany uvedlo v premiérách 14. a 16. září 2018 Národní divadlo v režii ředitele Jana Buriana a v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka.

Smetana určil Libuši k provádění při slavnostních příležitostech, týkajících se života české společnosti. Opera pojednávající o legendární ženě, která věštila Čechům, byla v tehdejší době zamýšlena ke korunovaci císaře Františka Josefa I. na českého krále či na počest otevření důstojného kamenného divadla českého národa. Jelikož nakonec ke korunovaci nedošlo, byla použita u příležitosti slavnostního otevření Národního divadla v Praze. Libuše zde byla poprvé uvedena 11. června 1881, o dva roky později pak při jeho znovuotevření po ničivém požáru.

Od roku 1883 je Národní divadlo jediným divadlem, které má tuto slavnostní operu na stálém repertoáru.

Diváci České televize mohou přímý přenos sledovat v sobotu 27. 10. 2018 od 20:00 na programu ČT art nebo na velkoformátovém plátně na Náměstí Václava Havla. Národní divadlo se tak
připojuje k celosvětovému trendu „streamování“.

Živý přenos opery Národního divadla se vůbec poprvé uskuteční i v rámci projektu OperaVision – kulturní platformy, která spojuje operní světy. První speciální streaming ND prostřednictvím této platformy probíhal již od března do června. Na počest skladatele Bohuslava Martinů představila Opera ND inscenaci Juliette (Snář).

V předvečer státního svátku se v hlavních rolích představí hostující sólistka Iveta Jiříková, která se vrátila na jeviště Národního divadla po delším čase a Svatopluk Sem, laureát řady prestižních cen v oboru opera, jehož repertoár tvoří několik desítek rolí různého charakteru.

„V Libuši spatřuji silné poselství. Společnost může být úspěšná, bude-li silná ve své svornosti. Když pomineme žabomyší spory a budeme si vědomí kontinuity, budeme se umět poučit z vlastních dějin a budeme sdílet společné hodnoty se vší upřímností, budeme mít šanci žít v harmonickém světě přátelství. Je třeba hledat v legendách hlubší smysl. O to se společně s Bedřichem Smetanou pokoušíme,“ říká režisér a ředitel Národního divadla prof. MgA. Jan Burian.


V rámci výročních aktivit k jubilejnímu roku 2018 oslaví Národní divadlo den vzniku samostatného českého státu v neděli 28. 10. 2018 interaktivním videomappingem na historickou budovu Národního divadla z perspektivy Střeleckého ostrova a mostu Legií.

Videomapping zapojí diváky a hravou formou připomene hlavní myšlenku založení divadla – národ sobě. Tedy to, že památná budova stojí díky sbírce, na které se před 150 lety podílely široké vrstvy obyvatel. Přihlížející se budou moci (po stáhnutí aplikace do svého mobilního telefonu či tabletu) online připojit k videomappingu a projekci na fasádu Národního divadla spoluvytvářet.
Položení základního kamene se před 150 lety stalo manifestací národní hrdosti, kterou bychom si měli připomenout - v první fázi minihry budou hráči sbírat padající mince a pomohou divadlo „postavit“ z jednotlivých stavebních bloků. Následně fasáda historické budovy ožije vnitřní výzdobou. Oslava úspěchu bude přerušena zárodky požáru. Hráči budou vystaveni výzvě hořící divadlo uhasit.

Vzhledem k exponovanosti lokace byla pro realizaci videomappingu vybrána strana historické budovy ND směřující k řece. Projekce bude promítána z technického zázemí umístěného na pravém břehu Střeleckého ostrova.

Veřejnost může celou akci sledovat z pravého břehu Střeleckého ostrova a z bližší strany mostu Legií. Na Střeleckém ostrově budou pro diváky připraveny stánky s občerstvením, mobilní toalety a sezení pro zajištění dostatečného komfortu.

V rámci akce bude v koordinaci s radnicí městské části Praha 1 a Magistrátem hlavního města Prahy provedeno uzavření pozemní komunikace v oblasti mostu Legií a odklonění tramvajové linky číslo 17 na Masarykově nábřeží, a to 28. 10. 2018 od 17:30 do 24:00. Divákům tak bude „otevřena“ pěší zóna na mostě Legií pro klidné sledování projekcí. V tuto dobu bude též zhasnuto veřejné osvětlení v okolí historické budovy Národního divadla – tedy oblast mostu Legií, Masarykova nábřeží a Střeleckého ostrova. Veškerá tato opatření proběhnou ve spolupráci s Policií ČR.

„Postavme společně Národní divadlo a nenechme v něm uhořet Madam Butterfly a její diváky! Sraz 28. října v 18:00 na Jiráskově mostě a Střeleckém ostrově! Žijeme v moderní době - nemusíte tedy nosit cihly ani kýbl. Ke stavbě a hašení Vám stačí chytrej telefon!!! Stavíme a hasíme až do půlnoci. Za celý team Vás zve Petr Forman“

Tvorby projekcí se ujala umělecká skupina 3dsense s.r.o., která využívá spojení moderních technologických postupů a uměleckých prvků za účelem dosažení jedinečných interaktivních performancí. Jejich tvorba zahrnuje světelné instalace, projekce, videomappingové show, muzejní exponáty či jevištní scénografie. Autorem koncepce videomappingu na historickou budovu Národního divadla je Petr Forman. Mezi uskutečněné projekty skupiny 3dsense patří například interaktivní podlaha v rámci permanentní instalace King K36 v centru Stockholmu, za kterou skupina získala cenu za nejlepší švédský lightdesign - Svenska Ljuspriset 2015, videomapping na budovu České filharmonie (Rudolfina) u příležitosti prvního ročníku Dne dětské onkologie či projekce v Martinickém paláci pro Duke of Edinburgh Foundation, na které byl přítomen také princ Edward, hrabě z Wessexu, nejmladší syn Jejího Veličenstva královny Alžběty II., v režii
právě Petra Formana.

„V květnu jsme si připomněli jednu z nejšťastnějších událostí českých dějin – položení základního kamene Národního divadla, kdy desetitisíce lidí oslavovaly nově zrozené sebevědomí české kultury. Rozvoj vlastní kultury českého jazyka i vzdělání vedl před 100 lety k založení samostatného státu. Toto výročí je výjimečnou příležitostí uvědomit si znovu hodnoty, na nichž stojí naše společnost. Učiníme tak řadou nových inscenací i speciálních programů. Den státního svátku například oslavíme videomappingem na historickou budovu ND,“ říká prof. MgA. Jan Burian, ředitel Národního divadla.

HARMONOGRAM VIDEOMAPPINGU:
18.00–19.00 interaktivní projekce (1. blok)
19.55–20.15 interaktivní projekce (2. blok)
21.05–21.25 interaktivní projekce (3. blok)
22.30–24.00 interaktivní projekce (4. blok)


Interaktivní procházka českou historií v budově Národního divadla

K historickému výročí přistupujeme i pomocí moderních technologií. Od konce října budeme v rámci doprovodných programů ND+ nabízet zážitkovou akci pro návštěvníky historické budovy ND – tematickou procházku kolem klíčové výzdoby, která je spjata s českou historií. Mobilní aplikace pro chytré telefony umožní virtuální procházku mezi bustami obrozenců, kteří na displeji ožívají. Návštěvníci mohou vyslechnout jejich krátký příspěvek do společenského dění při budování českého státu.

Mobilní aplikace nechává ožít významné postavy české historie, jejichž vlastenecké úsilí položilo základy sebeurčení českého národa v rámci tehdejší Rakousko-Uherské monarchie. Tento boj byl a je neoddiskutovatelně spojený se jmény jako Smetana, Tyl či Klicpera. Ať už byl jejich příspěvek všeobecně uznáván anebo kritizován, nelze jim význam pro další směřovaní země upřít. I proto je dnes těmto osobnostem věnována část expozice v budově Národního divadla.

Aplikace je založená na principu augmented, neboli rozšířené reality. Prostřednictvím mobilního telefonu, namířeného na sochy obrozenců, postavy na displeji ožívají a návštěvníci mohou vyslechnout jejich krátký příspěvek do společenského dění při budování českého státu. Celkem aplikace nabídne šest minipříběhů známých osobností (Smetana, Tyl, Klicpera, Palacký, Schwarzenberg a Masaryk) a čtyři rozpohybované obrazy malíře Františka Ženíška.

Výpovědi jednotlivých postav na sebe vzájemně navazují a umožňují tak návštěvníkům vžít se do někdejší společenské nálady, kterou hýbal spor o autenticitu Královédvorského a Zelenohorského rukopisu a současně nadšení z výstavby symbolické budovy Národního divadla. Minirozhovory jsou vedeny stylizovanou zkratkovitou formou užitím komiksových bublin. Animované Ženíškovy obrazy pak zdůrazňují estetiku dobového výtvarného vyjádření.

V podzemí historické budovy pak prezentace Františka Pecháčka na dotykové velkoplošné obrazovce návštěvníkům představí základní kameny ND, mytická místa jejich původu spolu s okolnostmi převozu, a formou hry připomene slavnostní akt položení základního kamene ND.


Slavnostní vyhlášení výsledků literárně-výtvarné soutěže OD KAMENE KE ZLATU, OD DIVADLA KE STÁTU

V neděli 28. října 2018 od 16.00 v hlavním foyer na 1. balkoně Národního divadla se bude konat slavnost vyhlášení výsledků literárně-výtvarné soutěže OD KAMENE KE ZLATU, OD DIVADLA KE STÁTU, kterou k oslavám 150. výročí položení základního kamene Národního divadla a 100. výročí vzniku Československé republiky vyhlásilo Národní divadlo. Na programu bude křest publikace. Všichni úspěšní účastníci, jejichž díla jsou publikována v našem almanachu, dostanou své exempláře a certifikát o účasti. Z dětských prací bude v prostorách divadla nainstalována výstava, kterou si budou moci prohlédnout v dalších dnech i jiní návštěvníci a diváci.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: Tomáš Staněk