06.06.2006 00:00

Osm pražských divadel se v sobotu utká ve fotbale

Praha 6. června (ČTK) - Netradičně završí pražské Divadlo Na zábradlí seriál uvádění nových českých a slovenských her nazvaný Československé jaro. Čtvrtou aktivitou končící sezony bude totiž v souvislosti se začátkem mistrovství světa ve fotbale projekt Studio kopaná, který od 10. do 21. června nabídne čtyři inscenované večery a fotbalový turnaj osmi divadel.

Podle informací z dnešní tiskové konference se ho vedle hostitelské scény přímo vedle jejích dveří na Anenském náměstí zúčastní sportovní týmy z Dejvického divadla, Divadla Ta Fantastika, Pražského komorního divadla, Národního divadla, Švandova divadla, Rokoka a Fabriky. "Výkop provede fotbalový internacionál Ladislav Vízek, výsledky budou vyhlášeny ještě téhož dne večer," řekl novinářům umělecký šéf Divadla Na zábradlí Jiří Pokorný. Moderátorem klání bude Petr Čtvrtníček. V jeho průběhu vystoupí skupina Krucipüsk se speciálním hostem Michalem Pavlíčkem a David Kraus se skupinou.

V těsné blízkosti fotbalového hřiště o rozměrech 20 krát 15 metrů s házenkářskými brankami se bude grilovat sele. Podávat se bude pivo, kofola i zmrzlina a pro potomky nejen zúčastněných hráčů bude připraven dětský koutek. Vstup pro příchozí bude podle Pokorného zdarma. Počítá se prý i s hymnami zúčastněných týmů, které si musejí přivést vlastní roztleskávačky. Mezi aktéry turnaje se mají objevit Ivan Trojan, Lukáš Hlavica, Marek Taclík, David Švehlík, Pavel Liška, Kamil Střihavka, Václav Noid Bárta, Martin Pošta, Roman Zach, David Prachař, David Matásek, Petr Motloch, Kamil Halbich, Michal Dlouhý, Petr Lněnička, Jan Plouhar a Miroslav Bambušek.

Na turnaj navážou na jevišti čtyři scénické komponované programy, zčásti improvizované, předznamenávající vystoupení českých reprezentantů v Německu. "Půjde o premiéru i derniéru zároveň," upozornil Pokorný. První z nich má název Umění prohrávat a zúčastněné týmy v něm složí skečem na toto téma hold vítězi.

Také další večery projektu Studio kopaná "s mičudou" budou přímo na jevišti Divadla Na zábradlí. Uskuteční se pod názvy Přeučil nás k smíchu (11. června), Dějiny fotbalového účesu (16. června) a Zpátky na hřiště (21. června).

Na tiskové konferenci rozlosoval Tomáš Matonoha, kdo s kým bude hrát. Přítomní divadelní fotbalisté se zajímali o to, v kolika hráčích k utkání nastoupí, což se má rozhodnout až podle počasí. "Nám v divadle kostymérky ušily každému kočku na záda," pochlubil se Čtvrtníček.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK