10.11.2022 10:28

Osmý ročník festivalu sociálního umění Případ pro sociálku startuje 27. listopadu

Žižkovské divadlo Venuše ve Švehlovce zahájí 27. listopadu osmý ročník festivalu Případ pro sociálku, který až do 4. prosince představí umělce i soubory věnující se sociálnímu umění. Přehlídka, která každoročně prezentuje projekty na pomezí umění, aktivismu, dokumentu a péče, nabídne nejen nedávné novinky divadla Venuše ve Švehlovce, které vznikaly s herečkami prchajícími před válkou nebo se souborem žen se zkušeností s bezdomovectvím. Hostit bude také brněnský divadelní soubor bořící hranice handicapu a poprvé na svém jevišti představí soubor romského divadla Trajo. Diváci se mohou těšit i na známé tváře stand-upu, jako jsou Ester Kočičková nebo Adéla Elbel.

Cílem festivalu je změna pohledu, kterým je nahlíženo na sociální umění a umělce věnující se této tématice. „Pod tímto pojmem si lidé běžně představí spíše něco jako volnočasové kroužky pro znevýhodněné skupiny či terapeutická setkání. I když tyto prvky může sociální umění samozřejmě nést, není to celá skutečnost, ta oblast je nesmírně pestrá. Chceme pražskému publiku představit tvorbu z celé republiky od profesionálních souborů a nebo divadel, které s nimi snesou srovnání. Je to směr, který se v posledních letech velmi dynamicky vyvíjí,“ vysvětluje dramaturgyně festivalu Barbora Šupová. „Pokud na sociální umění budeme nahlížet pouze jako na něco roztomilého, můžeme se tím ochudit o silnou uměleckou i společenskou výpověď,“ dodává.

Intimní antické inspirace, migrace i ubíjející práce
Přehlídku zahájí 27. listopadu představení brněnského Divadla Aldente, ve kterém společně tvoří mladí herci a autoři s Downovým syndromem a profesionální divadelníci bez handicapu. Do Prahy přivezou inscenaci Antigona. „Antigona je o smutku, o lásce mezi sestrami a o rodině, o lásce Antigony a Haimona,” říká Hana Bartoňová, představitelka Ismény. Téma lásky, které bývá běžně potlačováno, se díky hercům z Aldente dere do popředí. Do inscenace se tak dostávají nové tematické vrstvy.

Antické téma zvolil i pražskému publiku dobře známý soubor Depresivní děti touží po penězích. Ten modernizoval v režii Jakuba Čermáka, novopečeného laureáta ceny Divadelních novin, dramata Trójanky a Hekaba. Ač se soubor nesnažil o aktualizační paralely s válkou na Ukrajině, obsazením hereček, které před válkou uprchly do České republiky, se ale nevyhne srovnávání. „Čermákovy Trójanky obsazené ukrajinskými herečkami jsou doposud tím nejsilnějším divadlem, které u nás k tématu války na Ukrajině vzniklo,“ napsala například kritička Marie Reslová. Inscenace Trójanky si od své zářijové premiéry vysloužila vřelé přijetí nejen od kritické obce, na Případu pro sociálku se bude hrát 29. a 30. listopadu.

Součástí programu bude také Hate Free Stage ve spolupráci se stejnojmennou platformou. Na večeru 1. prosince pod názvem (A)sociální stand-up-up chystají Adéla Elbel, Ester Kočičková a Tigran Hovakimyan velmi nekorektní a navíc ještě i (a)sociální show.

Romské divadlo Trajo nebude v Praze vystupovat poprvé. Do Venuše přiveze 2. prosince autentický příběh shrnující zážitky několika rokycanských žen z migrace do Británie. Inscenace Djelem, djelem vyvolává rozporuplnou směsicí emocí – smutek, radost, veselí, humor. Slibuje, že diváky ani na chvíli nenechá vůči ději představení lhostejnými.

Práce, péče a konkrétní pomoc
Závěr divadelní přehlídky bude patřit souboru CO ČUMIŠ. V něm se potkávají profesionální divadelnice s herečkami, které za sebou mají zkušenost s bezdomovectvím. Jejich letošní novinka A jestli neumřela, pracuje tam dodnes mapuje vztah společnosti i jednotlivců k práci a péči a také jejich funkci v našich životech. Hrdinky inscenace mají každá jiné zaměstnání, přesto se ocitají v podobné situaci, totiž že nemohou ze své práce odejít. Představení CO ČUMIŠ odehrají 3. prosince a den poté soubor odjíždí v kostýmech andělů doručit Mikulášskou nadílku do domova Svaté Máří Magdalény v Jiřetíně pod Jedlovou.
Diváci totiž mají po celou dobu festivalu se sociální tematikou možnost přispět konkrétním lidem. V domově v Jiřetíně pod Jedlovou se aktuálně nachází 33 dětí, které mohou diváci potěšit mikulášským balíčkem (mandarinky, pomeranče, jablka, sušené plody, ořechy, adventní kalendáře, čokoládky, bonbony, sušenky, perníky a další sladkosti). Maminky pak ocení trvanlivé potraviny, hygienické nebo mycí prostředky. Dary do sbírky mohou diváci přinášet od 27.11. do 3.12. Divadelnice doufají, že tímto malým vánočním zázrakem alespoň na chvíli přivedou obyvatele domu, který se kvůli inflaci nachází na hranici existence, na lepší myšlenky.
Domov svaté Máří Magdalény je určený pro všechny matky s dětmi, které se ocitly v těžké životní situaci spjaté se ztrátou bydlení, domácím násilím či handicapem. Jako jeden z mála se také zaměřuje na matky se sníženými mentálními schopnostmi.

Případ pro sociálku vol. 8
Festival sociálního umění 2022
27.11. - 4.12.
27.11. Divadlo Aldente: Antigona
29. a 30.11. Depresivní děti touží po penězích: Trójanky
1.12. Hate Free Stage: (A)sociální stand-up-up
2.12. Divadlo Trajo: Djelem djelem
3.12. CO ČUMIŠ: A jestli neumřela, pracuje tam dodnes
4.12. Mikulášská nadílka pro děti v Domově svaté Máří Magdalény
Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3, začátky vždy ve 20h.

Venuše ve Švehlovce

 

Autor článku: Alena Julie Novotná; Foto: archiv divadla

Osmý ročník festivalu sociálního umění Případ pro sociálku startuje 27. listopadu

Festivaly

23.03.2023

Divadlo Lampion uspořádá již čtvrtý ročník festivalu loutkového divadla AMPLION

Divadlo Lampion připraví i v letošním roce festival loutkového divadla Amplion. Čtvrtý ročník festivalu s podtitulem „Pro malé i velké loutky“ proběhne v termínu od pátku 26. 5. 2023 do neděle 28. 5. 2023. Téma letošní sezony Divadla Lampion nese název „Za hranicí skutečnosti“ a i festival se tak posune za hranici skutečnosti, kdy tematicky úzce naváže na novou inscenaci Čaroděj ze země Oz, kterou divadlo uvede v premiéře první březnový víkend.

23.03.2023

Rodinný festival Struny dětem o víkendu zaplní Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici

Festival Struny dětem rozehraje již tento víkend 24. – 26. března divadlo Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Děti láká i na nejrůznější výtvarné tvoření a hudební, divadelní či flamencové workshopy. Malí i velcí diváci se mohou těšit například na koncerty zpěvačky Báry Polákové, Floexe, houslisty Jiřího Vodičky, dirigenta a klavíristy Jana Kučery, „české Värttiny” BraAgas nebo jazzové zpěvačky Petry Ernyei.

21.03.2023

Východočeské divadlo Pardubice bude hostit 23. ročník GRAND Festivalu smíchu

Východočeské divadlo Pardubice letos výjimečně přesunulo GRAND Festival smíchu z tradičního zimního termínu do jara. 23. ročník přehlídky nejlepších divadelních komedií bude divadlo hostit od 27. března do 3. dubna.