17.01.2008 00:00

Osobnosti brněnské kultury požadují odstoupení šéfa studia ČT

Brno 17. ledna (ČTK) - Nový ředitel brněnského studia České televize (ČT) Karel Burian čelí dva týdny po nástupu do funkce první výzvě k rezignaci. Podepsalo ji 24 významných osobností brněnské kultury - umělci, vědci a šéfové prestižních institucí. Jmenování Buriana považují za "nepochopitelné selhání". Burian se podle nich neosvědčil již při svém působení ve funkci šéfa zpravodajství brněnského studia, když údajně ovlivňoval obsah zpráv. Výzvu a seznam signatářů zaslal ČTK v noci na dnešek člen Rady ČT Jiří Voráč.

Burian ČTK sdělil, že mu výzvu zatím nikdo nedoručil. Z jeho vyjádření vyplývá, že o rezignaci neuvažuje. "Byl jsem do funkce jmenován Radou ČT poté, co jsem řádně prošel výběrovým řízením. Výzvu k mému odstoupení považuji za snahu o destabilizaci studia a o cílené odvádění pozornosti od důležitých úkolů," uvedl Burian. Generální ředitel ČT Jiří Janeček Buriana podporuje.

Podle signatářů výzvy Burianovo působení studiu neprospěje. "Televize veřejné služby placená občany musí dbát své důvěryhodnosti a dodržování etických standardů. Jmenování Karla Buriana do funkce ředitele škodí pověsti ČT a jejího brněnského studia, stejně jako pověsti města Brna a regionu. Prvním a nezbytným krokem k řešením situace je odstoupení Karla Buriana z funkce," stojí ve výzvě, která připomíná interní kontrolu a externí audit, po kterých musel Burian v roce 2001 z televize odejít.

Výzvu k odstoupení podepsali například rektor JAMU Václav Cejpek, ředitel Filharmonie Brno David Mareček, ředitel Moravské galerie Marek Pokorný, šéf Domu umění Rostislav Koryčánek, umělecký šéf Divadla Husa na provázku Vladimír Morávek, šéf činohry Národního divadla Brno Zdeněk Plachý a ředitel Centra experimentálního divadla Petr Oslzlý. Mezi signatáři jsou též literáti Jiří Kratochvil a Jiří Kuběna, režisér Jan Antonín Pitínský, skladatel Martin Dohnal a několik současných i emeritních vysokoškolských učitelů z různých oborů.

Cejpek dnes ČTK řekl, že Buriana nepovažuje za vhodného ředitele studia. "Neříkám, že je zločinec, ale nechápu, proč má být ředitelem, když se už jednou neosvědčil. Není možné se po několika letech tvářit, že se nic nestalo," uvedl rektor.

Třiapadesátiletý Burian uspěl ve výběrovém řízení. Rada ČT jej jmenovala 19. prosince. Přišel na místo, které uvolnil Vladimír Karmazín, nynější provozní ředitel celé České televize.

Janeček zdůraznil, že Buriana vybrala komise v náročném tříkolovém výběrovém řízení a získal většinovou podporu i v Radě ČT. Výzva podle něj obsahuje výrazně posunuté informace a polopravdy. "Nevidím důvod k tomu, aby Karel Burian nemohl naplnit své záměry, se kterými ve výběrovém řízení uspěl a prokázat, že je profesionálem na svém místě. Jeho práce bude pod výraznou kontrolou vnitřní i veřejnou," uvedl Janeček.

Burian vystudoval produkci na FAMU, v televizi působil v letech 1973 až 2001. Pak stál u zrodu rádia Petrov a vedl zpravodajství Regionální televizní agentury. Kritici mu vyčítali údajnou tendenčnost některých reportáží připravovaných v době, kdy pracoval jako šéf zpravodajství České televize.

"Musel z této funkce s ostudou odejít pro vážné profesní a morální selhání. Podle nálezů interní kontroly i externího auditu z let 2000 a 2001 docházelo pod jeho vedením k manipulaci se zpravodajstvím ve prospěch některých politických a podnikatelských subjektů," stojí ve výzvě k odstoupení.

Není to poprvé, kdy se část brněnské kulturní sféry postavila proti hlavě místního studia ČT. Neustálé kritice čelil dlouholetý šéf Zdeněk Drahoš. Byl odvolán v roce 2003 po desetiletém působení.

tmd

Autor článku: ČTK