20.09.2018 13:09

Ostrava má novou komorní scénu Divadlo 12

První etapa rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona v Ostravě jde do finále. Práce se postupně soustřeďují přesně tam, kde to vyžaduje provoz divadla. Od začátku září se v divadle normálně hraje a v tomto týdnu tam bude otevřena zcela nová komorní scéna s názvem Divadlo „12“. První etapa rekonstrukce DJM zahrnuje kromě oprav komplexu a vybudování nové scény také několik dalších prostor s novým využitím. Rekonstrukci hradí město Ostrava. První etapa zatím nezahrnula hlediště a jeviště. Zásadní modernizaci přinese až druhá etapa rekonstrukce.  Ale nejen to -  další fáze posune divadelní život také na Černou louku do jednoho z nevyužívaných bývalých výstavních pavilonů.

„V neděli 16. září začínáme hrát v Divadle „12“, což je zcela nový prostor na třídě Čs. legií 12 v komplexu Divadla Jiřího Myrona. Komorní divadlo s malým jevištěm pro 60 diváků  nabídne intimní atmosféru a jedinečný intenzivní kontakt mezi hercem a divákem. Přesuneme tam komorní činoherní inscenace hrané dosud ve zkušebně Divadla Antonína Dvořáka. A v blízké budoucnosti tam vedle činohry dostanou jedinečný prostor pro své komorní a experimentální projekty i další  soubory NDM -  opera, opereta a muzikál, a časem i balet. Hned vedle vstupu do nového divadla v místě bývalého předprodeje vstupenek otevřeme v neděli také bar „Ve dvanáctce“, který bude sloužit nejen k občerstvení návštěvníků divadla, ale bude příjemným prostorem pro setkávání před divadelními představením i po nich,“ přibližuje ředitel Nekvasil. „Naprosto nové prostory po bývalém řeznictví v Milíčově ulici už čekají také na Ateliér při NDM, což je platforma pro práci s dětmi, mládeží a nově také dalšími věkovými skupinami našich diváků a příznivců divadla,“ přiblížil ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Původní Národní dům na dnešní třídě Čs. legií byl v roce 1894 otevřen jako centrum českého kulturního života a je nejstarší kulturní stavbou v Ostravě. „V nové podobě tam nyní vracíme některým prostorám původní funkci. V přízemí v čísle 14 bude denní kavárna (Kavárna Národní dům), kam budeme vcházet novou pasáží a kde bude rovněž nově umístěn předprodej divadla. V patře vzniká v místě původního společenského sálu nový slavnostní sál, určený pro koncerty a jiné kulturní a společenské aktivity. Bude to nádherný prostor s výhledem na katedrálu Božského spasitele. Celý areál našich budov do ulic Čs.legií a Milíčovy dostane na podzim novou fasádu, na své původní místo se vrátí i nápis Národní dům,“ pokračuje Jiří Nekvasil.

V rekonstruovaných prostorách domů v Milíčově 1 a 3 vznikají také nová moderní prostorná zkušebna orchestru souboru opereta a muzikál, a nový baletní sál. Divadelnímu provozu pomůže zcela nové patro s pokoji hotelového typu pro hostující umělce. V průběhu října se budou zpět stěhovat i mnozí pracovníci, kteří dnes sídlí v provizoriích v Divadle Antonína Dvořáka a přilehlé provozní budovy. ,,Zatím zůstává v budově za Divadlem Antonína Dvořáka  i předprodej vstupenek, ale i ten se nakonec přestěhuje do komfortnějších a větších prostor v rekonstruovaném komplexu Divadla Jiřího Myrona,“ doplňuje ředitel.

„Práce první etapy finišují, ale my už připravujeme další fázi rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona. Bude se týkat hlediště, jeviště a revitalizace dvora areálu. Hotovou již máme projektovou dokumentaci na modernizaci jevištních technologií, které jsou po více než 30 letech za hranicí životnosti. Náš projekt posune technologické vybavení divadla o několik stupňů výše, blíže k nárokům a očekáváním  diváka 21.století, a umožní daleko větší variabilitu scénických proměn. Je to logické -  Divadlo Jiřího Myrona disponuje největším jevištěm na severní Moravě a je to zároveň jedno z největších divadel v České republice. Ideální prostor pro populární muzikálový repertoár a baletní představení,“ plánuje ředitel Nekvasil.

Národnímu divadlu moravskoslezskému po celou dobu jeho existence chybí alespoň jedna velká zkušebna velikosti jevišť. ,,Ta bude součástí rekonstrukce jednoho z bývalých výstavních pavilonů na Černé louce -  pavilonu G, kde chceme vybudovat vedle zkušebny  i další  studiovou scénu pro cca 250 diváků. Věříme, že tento projekt zároveň vdechne nový kulturní a společenský život kdysi Ostravany hojně navštěvované Černé louce,“ předestřel další plány Jiří Nekvasil.

Dnešní Divadlo Jiřího Myrona bylo jako český Národní dům otevřeno v roce 1894 a původně sloužilo spolkové činnosti. Od sezóny 1919/20 tam už hrál i spolek Národního divadla moravskoslezského, který zahajoval novou éru ostravského divadla už dříve - 12. srpna 1919 - Smetanovou Prodanou nevěstou v tehdejším Městském divadle (dnes Divadlo Antonína Dvořáka). V období první republiky hrálo Národní divadlo moravskoslezské spíše výjimečně. V letech 1939-1940, kdy za nacistické okupace Ostravy byly soubory NDM nuceny opustit Městské divadlo, byly prostory DJM adaptovány pro pravidelný divadelní provoz. Po skončení druhé světové války pak ostravské divadlo využívalo v plném provozu obě své divadelní budovy až do roku 1976, kdy byl divadelní trakt Divadla Jiřího Myrona vážně poškozen ničivým požárem. Na jeho místě nakonec vyrostlo divadlo nové, které bylo otevřeno v roce 1986.

www.ndm.cz

Autor článku: Šárka Swiderová