05.06.2001 00:00

Ostrava uvede českou premiéru Verdiho opery Johanka z Arku

OSTRAVA 4. června (ČTK) - Poprvé v České republice bude tuto sobotu v divadle Antonína Dvořáka v Ostravě uvedena méně známá opera italského hudebního skladatele Giuseppe Verdiho s názvem Giovanna D'Arco. Opera o třech dějstvích vypráví o francouzské národní hrdince Johance z Arku. Novináře o tom dnes informoval režisér opery Luděk Golat.

Opera Giovanna D'Arco nepatří ani ve světě k běžným repertoárovým kusům a velmi stručně o ní hovoří dokonce i knihy a slovníky věnující se hudbě. Patří totiž k asi desítce prvních děl Verdiho, která se příliš neuvádějí. "Přesto si myslím, že je to opera velmi krásná a stojí za to ji inscenovat," řekl Golat.

Libreto k opeře napsal Temistocle Solera podle hry Friedricha Schillera Panna Orleánská. Dopustil se však historické nepřesnosti, kdy Johanku nechal padnout v bitvě, a to i přesto, že podle dostupných informací umírá upálena na hranici jako mučednice. Libreto se však podařilo přepracovat tak, aby příběh odpovídal historickým skutečnostem.

Soubor Národního divadla moravskoslezského, který operu za účasti několika hostů nastudoval, inscenoval za posledních deset let už sedm Verdiho oper. Nechyběly mezi nimi známé kousky jako například La traviata, Nabucco či Aida.

Autor článku: redakce