04.10.2018 14:15

Ostrava veze do Prahy už podeváté skvělé divadlo

Čtyři ostravská divadla nabídnou pražskému publiku opět to nejlepší z tvorby v uplynulé sezóně. Osm inscenací vybírala divadla sama, jde vždy o divácky velmi úspěšné kusy pozitivně hodnocené také kritikou a ověnčené diváckými i odbornými cenami. Ostravská divadla mají v republice zvuk, jsou pravidelně kladně hodnocena jak kritiky, tak diváky. Komorní scéna Aréna je například čtyřnásobnou nositelkou ceny Divadlo roku. Herci sbírají ceny Thálie i jiná ocenění, a to platí i pro díla vybraná pro letošní festival. Naprostá většina z nich bývá dlouho dopředu vyprodána. Letošní ročník podpoří město Ostrava - zřizovatel všech čtyř divadel a hlavní partner přehlídky- téměř dvěma milióny korun. 

Festival Ostrava v Praze vznikl v roce 2010 jako jedna z akcí při vyhlášení kandidatury Ostravy na Evropské město kultury pro rok 2015. A koná se od té doby každoročně s velkým úspěchem. Osmý ročník festivalu Ostrava v Praze ovládl vloni v listopadu šest pražských divadel, devět představení vidělo asi 2500 diváků a většina z nich byla vyprodaná.

Letošní přehlídku zahájí Národní divadlo moravskoslezské v Divadle pod Palmovkou 1. listopadu úspěšnou operou Lazebník sevillský!!! s vtipným libretem Jarka Nohavici v režii Ondřeje Havelky. ,,Pražskému publiku naše divadlo poté nabídne tři další inscenace v Divadle Komedie. Soudobou světovou operu (z unikátního bienále Dny nové opery Ostrava), hru Brada Frasera Teď mě zabij, a konečně hudební dílo Jaroslava Duška, Maria Buzziho a Ondřeje Smeykala L2: Brána života! Tato představení budeme hrát od 2. do 4. listopadu,“ přibližuje ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil s tím, že Lazebníka i hudební drama L2:Brána života! tvůrčí týmy upravily do komornější – zájezdové podoby a Duškovo dílo už letos mělo vyprodáno v červnu na festivalu Smetanova Litomyšl.

Divadlo Petra Bezruče bude hrát na scéně Divadla Komedie 6. listopadu Maryšu bratří Mrštíků a festival pak uzavře V Celetné Spalovačem mrtvol 8. listopadu se skvělým Norbertem Lichým v roli Romana Kopfrkingla. Čtyřnásobné Divadlo roku – ostravská Aréna – vsadilo podobně jako Bezruči na klasiku a sehraje na scéně Divadla Komedie Čechovovy Tři sestry (5.listopadu). Loutkové divadlo nabídne tamtéž vzpomínkovou hudební hru Stříhali dohola Josefa Kajnara (7. listopadu).

 www.ostravavpraze.eu

Autor článku: Šárka Swiderová