14.03.2012 15:48

Ostravské divadlo Aréna uvede polské hry Chlív a Paternoster

Ostravské divadlo Komorní scéna Aréna uvede v premiéře dvě hry polského autora Helmuta Kajzara Chlív a Paternoster. Obě spojené do jednoho představení. Režie představení se ujal Janusz Klimsza. Premiéra je naplánovaná na 17. března. Půjde o první nastudování těchto her v českých divadlech. ČTK to dnes řekl dramaturg divadla Tomáš Vůjtek.

Kajzar se narodil 18. srpna 1941 v polském městě Bielsko-Białá a své dětství prožil na Těšínsku - ve Velkých Končicích, v Těšíně a v Hrádku ve Slezsku, kde jeho otec působil jako evangelický pastor. V jeho divadelních textech jsou proto zmiňovány lokality, které jsou obyvatelům Moravskoslezského kraje dobře známé. "Ať už je to hraniční hora Čantoryje či měšťansky honosná Opava," řekl Vůjtek.
Krajina dětství jej oslovila natolik, že z ní čerpal i ve svých hrách Chlív a Paternoster. "Především druhá z nich je plná reminiscencí z oblasti Těšínského Slezska. Poetickým způsobem oslavuje kraj, který byl součástí svébytné provincie v rakouském mocnářství a v němž se mísily kulturní prvky přicházející z jihu i z východu a který si přesto zachoval protestantskou víru a zůstal polský," popsal dramaturg.
Na Těšínsku se odehrává i druhá hra Chlív z roku 1980. Realisticky pojatá groteska reflektuje absurdnost komunistických experimentů v zemědělství, které propagoval akademik Lysenko. Tento mág stalinské biologie tvrdil, že se rostliny odborným šlechtěním mohou přizpůsobit prostředí, a proto i v našich klimatických podmínkách je možné pěstovat rýži. "Bizarní Stalinův kult a víra v štědrovečerní zázrak, kdy krávy ve chlévě promlouvají lidským hlasem, charakterizují každodenní život na Těšínsku v budovatelském roce 1950," popsal hru Vůjtek.

V hlavních rolích obou inscenací, které divadlo uvádí v jednom představení, se divákům představí Petra Kocmanová, Josef Kaluža, Marek Cisovský, Vladislav Georgiev a další. Premiéra 17. března začne v 18:30.


Komorní scéna Aréna: Chlív a Paternoster

Autor článku: ČTK: David Moravec, kš, foto: Komorní scéna Aréna

Ostravské divadlo Aréna uvede polské hry Chlív a Paternoster