11.11.2004 00:00

Ostravské divadlo Petra Bezruče míří do Prahy

Tisková zpráva

 

Praha, 9. 11. 2004 – Ostravská Divadelní společnost Petra Bezruče představí na přelomu listopadu pražskému publiku hned několik svých inscenací. V Divadle v Celetné uvede v pražské premiéře své zatím poslední představení Popcorn (17. a 18.11.), v žižkovském divadle Ponec naopak dvě předposlední reprízy inscenace Ústa Micka Jaggera (19. a 20.11.). Dále pak 21. 11. zavítá do Divadle v Dlouhé s přestavením Trainspotting. Ostravské divadlo Petra Bezruče se v posledních letech těší velkému uznání divadelní kritiky i zájmu publika, svědčí o tom celá řada ocenění jednotlivých představení, časté hostování v divadlech po celé republice i účasti na významných divadelních festivalech.

 

Popcorn

17. a 18. 11. od 19:30 v Divadle v Celetné

Černá"Černá komedie "tarantinovského" ražení jen pro silnější povahy a na vlastní nebezpečí. Střet hollywoodské fikce a filmového násilí s neméně drsnou realitou. Umělci versus stát. Mor na ta naše média! Svérázná návštěva nejvěrnějších fanoušků u oscarového režiséra. Ať krev stříká, jen to lítá! Nová inscenace od tvůrců úspěšného Trainspottingu. Režie: T. Svoboda a V. Schulzová.

Hrají: T. Dastík, D. Zaoral, K. Kociánová, A. Sasínová-Polarczyk/

Z. Przebindová, J. Plouhar, Z. Žáčková, M. Haroková, I. Stejskalová, P. Johančík

 

Představení běží ve strhujícím tempu, jeden překvapivý režijní nápad stíhá druhý a herci podávají vrcholné výkony. Samé superlativy zasluhuje zejména výkon Lucie Žáčkové v roli milé mladého vraha Wayneho. Stejně vrcholný výkon podává Jan Plouhar, ztělesňující Wayneho. Další skvělou hereckou kreaci předvádějí Daniel Zaoral v roli filmového režiséra Bruceho, posedlého světem japonských samurajů, a jeho ženu Farrah ztělesňující Alena Sasínová-Polarczyk. Ve výčtu výborných výkonů pak nelze zapomenout ani na Markétu Harokovou v roli pornohvězdy Brooke, na Kristýnu Kociánovou v roli Velvet, dcery Bruceho a Farrah, a na Tomáše Dastlíka, který vytvořil postavu Bruceho manažera a asistenta Karla. V epizodních rolích se úspěšně představili Pavel Johančík a Ivana Stejskalová.
Snaha umělců nastavovat zrcadlo projevům ohrožujícím lidstvo se táhne dějinami umění jako červená nit. Mnozí svým dílem přispěli k aktivitě sil, které se postavily zlu. Inscenace hry Popcorn v provedení ostravských "Bezručů" patří mezi taková díla.

Ladislav Vrchovský, Deník, 18.10.2004

 

 

 

Ústa Micka Jaggera

 

19. + 20. 11. od 20.00 v divadle Ponec

 

Děda hipík, syn bankéř, vnuk skejtař a snowboardista jedou na koncert Stounů.

Tragikomická výpověď o střetu několika generací je příběhem, který by se mohl odehrávat v kterékoli zemi bývalého východního bloku. Představení je podle stejnojmenné televizní inscenací polského autora Domana Nowakowskeho, za kterou získal v roce 1998 prestižní cenu ministra kultury Polska. Inscenace pro Divadlo Petra Bezruče se ujal taktéž polský režisér Andrzej Celiński. Představitelem jedné z hlavních rolí je přední současný český režisér a umělecký vedoucí souboru Janusz Klimsza. Dále hrají: Daniel Zaoral, Roman Harok, Lucie Žáčková a Zdena Przebindová. Představení získalo mimo jiné cenu za nejlepší divadelní počin přehlídky České divadlo 2002 – 2003.

 

 „... myslím, že v této chvíli prožívají bezručovci opět svou "hvězdnou hodinu" ...Zjevením byla pro mne Ústa Micka Jaggera… Toto představení brilantními hereckými výkony, originálním prostorovým řešením a promyšlenými gagy suverénně překonává občasnou tezovitost či sentimentalitu textu.“

Vladimír Just, Literární noviny

 

„Hra v režii Andrzeje Celińského před týdnem doslova omráčila účastníky sedmé přehlídky činoherních divadel Ostravar. Text přeložený Klimszou představuje totiž mezigenerační konfrontaci, jakou v reflektování vlastních problémů nedokážou napsat Ravenhill, Kaneová, von Meyenburg ani Pokorný nebo Zelenka. Navíc v kvalitě, která bere dech.“

J. P. Kříž, Právo

 

 

Více informací k představením naleznete na www.bezruci.cz.

 

------------------------------------

Tanec Praha / divadlo Ponec

PR a promotion:

Silvie Marková - 604 748 699

Jiří Sedlák – 604 868 914

e-mail: pr@tanecpraha.cz

Divadlo Ponec, Husitská 24A, 130 00 Praha 3, www.divadloponec.cz

 

Divadlo v Celetné

Michaela Ďurčanská – 607 713 646

durcanska@divadlovceletne.cz

Dorian Podulka – 775 367 425

celetna@divadlovceletne.cz

Divadlo v Celetné, Celetná 17, 110 00 Praha 1, www.divadlovceletne.cz

 

 

 

Autor článku: příspěvky veřejnosti