10.09.2019 09:43

Ostravské Divadlo Petra Bezruče připravuje na nadcházející sezonu pět premiér

Ostravské Divadlo Petra Bezruče připravuje na nastávající sezonu pět premiér. Například inscenaci Frankenstein nastuduje se souborem nový umělecký šéf divadla Jan Holec, který v uměleckém vedení divadla v těchto dnech vystřídal Janku Ryšánek Schmiedtovou. ČTK to řekla mluvčí divadla Michaela Kubicová.

„Opět půjde z větší části o výrazně autorské počiny. Půjde o zbrusu novou hru úspěšné české autorky, adaptaci kultovního románu, českou premiéru strhujícího příběhu i autorskou variaci na klasické hororové téma," řekla.

První premiérou sezony bude slavná hra klasika francouzské komedie Molièra Zdravý ne/mocný. Zábavnou taškařici o umanutém hypochondrovi s hereckým souborem nazkouší Vladimír Morávek, který klasické komedii slibuje vtisknout punc svěžího obrazového divadla. Hlavní roli Argana, vášnivého vyznavače léčiv a přítele všech ranhojičů, svěřil Morávek Norbertu Lichému.

V listopadu do Divadla Petra Bezruče vtrhne slavné monstrum - autorskou variaci na známé téma Marry Shelleyové Frankenstein s herci připraví jako svou první spolupráci s divadlem nově jmenovaný umělecký šéf Jan Holec. Slibuje hravé a žánrově překvapivé prozkoumání tématu lidské touhy vyrovnat se Bohu. „V novém prostředí je limitem právě to neznámo. Chvíli se budeme vzájemně otrkávat, stanovíme si hranice, abychom je mohli zbourat, a pak začne svobodná tvorba," řekl k novému působišti Holec.

Na počátku roku 2020 nabídne soubor exkluzivní českou premiéru. Poprvé na českých jevištích ožije strhující román Viktora Fischla Dvorní šašci. Příběh čtyř vězňů a jednoho velitele tábora smrti okouzlil už Miloše Formana, který toužil natočit jej jako film. To se nakonec nestalo, ale čtyři podivíny, kteří přežili peklo, nyní divákům představí ostravské divadlo. Dramatizace i režie fascinujícího příběhu se ujme Jakub Nvota, režisér úspěšné inscenace Spalovač mrtvol.

„Adaptaci kultovního románu Anthonyho Burgesse Mechanický pomeranč převede na jeviště mladá úspěšná režisérka Tereza Říhová v březnu 2020," uvedla Kubicová. Dodala, že na závěr sezony se do divadla vrátí úspěšná dvojice Anna Saavedra a Janka Ryšánek Schmiedtová. Tentokrát se ve své autorské inscenaci Bikini blues ponoří do vod zvaných třídní sraz po letech. „Na řízný a zábavný roadtrip vezmeme diváky v polovině května 2020," řekla mluvčí.

http://www.bezruci.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, kš

Ostravské Divadlo Petra Bezruče připravuje na nadcházející sezonu pět premiér

Inscenace

17.09.2019

Divadelnímu muzikálu Davida Bowieho Lazarus bude předcházet prolog v kině Aero

Již 8. října 2019 budou mít příznivci odkazu Davida Bowieho možnost se účastnit zajímavého prologu, který předznamená premiérové uvedení divadelního muzikálu Lazarus v pražském divadle Komedie (Městská divadla pražská). Artovému kinu Aero, které se nachází na pražském Žižkově, se podařilo získat k této příležitosti práva na jedno exkluzivní uvedení filmu Muž, který spadl na Zemi.

16.09.2019

Palác Akropolis zahájí divadelní sezónu třemi zářijovými premiérami

Divadelní sezóna se rozbíhá a podzim v Paláci Akropolis je plný premiér. Odstartuje je v neděli 22. září soubor Ufftenživot s obnovenou premiérou představení KEEP CALM zabývající se životním stylem a všedními situacemi českých mileniálů. Ve středu 25. září následuje skupina Tantehorse s premiérou projektu Emergency Dances I. Svá díla na něm představí choreografky Johana Pocková spolu se Sabinou Bočkovou a Denisou Musilovou, které se zabývají pozicí médií v současnosti a jejich vlivem na společnost.

16.09.2019

Jatka78 slaví páté narozeniny

Jatka78 do letošní sezóny vstupují slavnostně. 5. listopadu 2019 totiž uplyne přesně 5 let od doby, kdy se uskutečnila první Mše za duše a kdy byl spuštěn zkušební provoz nové divadelní scény v Pražské tržnici. Ta postupně ožila pravidelnou divadelní produkcí, která nabízí nejen nový cirkus, ale také současný tanec, činohru a pravidelný dětský program.