09.05.2012 12:14

Ostravské Zkrocení zlé ženy bude ryze mužskou záležitostí

Poslední premiérou Sezony na cestě ostravského Divadla Petra Bezruče bude v pátek inscenace Zkrocení zlé ženy v režii Zdeňka Duška. Stejně jako za dob autora hry Williama Shakespeara budou i nyní ženské party hrát muži, řekl dnes novinářům Dušek.

Podle Duška měly ženy v Shakespearově době zcela jiné postavení než dnes, a nyní tak inscenace není považována za úplně společensky korektní. "V pátém dějství se objevuje monolog Kateřiny, která tam velmi oddaným způsobem hovoří o vztahu ke svému muži.
Mluví o něm jako svém pánovi a vládci, což ne všechny ženy jsou dnes ochotny takhle veřejně a nahlas demonstrovat. Takže z tohoto důvodu jsme se pokusili udělat mužské obsazení a hrajeme ten závěrečný monolog naplno," vysvětlil Dušek.    


Divadlo Petra Bezruče: Zkrocení zlé ženy

Dodal, že při obsazování hry se tak musel vyrovnat i s nedostatkem herců, protože v divadle působí pouze osm profesionálních herců a bylo jich potřeba obsadit 14. Režisér tak nakonec do hry zapojil i technické pracovníky divadla.
"Našli jsme s divadlem řešení, které se nakonec ukazuje, že je pro zdar věci. Technici jsou většinou nemluvové, takové zvláštní bytosti, které žijí tady ve sklepě a na tom jevišti oni úplně září. Myslím si, že to byl dobrý tah a jsem sám zvědav, co s nimi udělají diváci," uvedl režisér.    

Dušek připomněl, že hra je často vnímána jako krocení ženy. "Ono je to ale krocení zlé ženy. Nejde o krocení žen všeobecně, ale o zkrocení zlé ženy, která si to zaslouží," míní Dušek.    
V roli Petruccia se divákům představí Dušan Urban, o němž režisér věděl už předem, že by ho do této role rád obsadil. "Je to chlap a fakt je dobrý. No a do Kateřiny jsem chtěl obsadit někoho, kdo ji neodbude, kdo jí nebude opovrhovat a nebude ji karikovat a kdo se bude snažit tu ženu prozkoumat a s určitou důstojností naplnit, tak jsem zvolil Tomáše Dastlíka. Myslím, že jsem neudělal chybu," doplnil Dušek. Premiéra se v divadle hraje od 19:00.


Divadlo Petra Bezruče: Zkrocení zlé ženy

Autor článku: ČTK: Martina Helánová, snm, foto: Divadlo Petra Bezruče

Ostravské Zkrocení zlé ženy bude ryze mužskou záležitostí