20.09.2019 13:05

Ostravský mezinárodní festival Spectaculo Interesse ukazuje různé podoby loutkářství

Rozmanitý program pro všechny věkové skupiny nabídne 13. ročník mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse, který se uskuteční od 29. září do 4. října v Ostravě. Festival bude slavnostně zahájen v neděli 29. září v 17 hodin představením kladenského Divadla Lampion s názvem Šťastný princ.

Od 29. září do 4. října pořádá Divadlo loutek Ostrava již potřinácté mezinárodní bienále loutkového divadla Spectaculo Interesse. Organizátoři v Ostravě přivítají loutkáře ze čtrnácti zemí světa, konkrétně z Itálie, Velké Británie, Slovinska, Nizozemska, Belgie, Finska, Španělska, Kanady, Dánska, Izraele, Ruska, Polska, Německa a také z České republiky.

Festivalový program bude rozdělen na hlavní, tedy soutěžní část, v ní bude uvedeno celkem 23 inscenací, a doprovodný program, který nabídne diskuze, koncert, pohádky v amfiteátru, nejnovější projekt Divadla bratří Formanů a úvodní i závěrečné představení na hlavní scéně. Spectaculo Interesse bude probíhat v prostorách Divadla loutek Ostrava, ve Staré aréně a na Černé louce.

Festival je určen všem věkovým skupinám - rozmanitý program nabídne divadelní zážitek dětem i dospělým. Některá představení jsou vhodná už pro jednoleté dětské diváky, například „koupelnová klauniáda“ Krecipupa vroclavského LALE.Teatr o neutuchající potřebě se vrtět anebo italské představení Una storia sottosopra (v překladu Vzhůru nohama).

Třináctý ročník festivalu zahájí v neděli 29. září v 17 hodin na hlavní scéně Divadla loutek představení Šťastný princ kladenského Divadla Lampion. Inscenaci režíroval Matěj Forman působící rovněž v mezinárodně známém Divadle bratří Formanů, které letos na SI představí svůj nejnovější projekt DEADTOWN. Kromě Divadla Lampion jsou v programu SI zastoupena i další významná česká loutková divadla – královohradecké Divadlo Drak s inscenací Bílý tesák podle známé předlohy Jacka Londona, Divadlo Alfa s ojedinělým autorským projektem Alfa farma na motivy knih George Orwella, liberecké Naivní divadlo s inscenací pro děti od dvou let o pejscích a mašinkách s názvem Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! a pro starší diváky (a hlavně milovníky trampingu) loutkovou komedií O hodině navíc aneb Potlach v hustníku, která celý festival v pátek po slavnostním vyhlášení vítězů zakončí.

O vítězné inscenaci rozhodne mezinárodní tříčlenná odborná porota ve složení: šéfredaktorka časopisu Loutkář a pedagožka KALD DAMU Kateřina Lešková Dolenská (ČR), profesor dějin loutkového umění, historik a kritik Marek Waszkiel (Polsko) a režisérka, herečka a pedagožka Martina Maurič Lazar (Slovinsko). Porota bude udílet celkem čtyři ocenění. Podoba cen se oproti uplynulým ročníkům proměnila a letos poprvé získají vítězové speciální skleněné loutky, které podle návrhů výtvarníka Tomáše Volkmera realizoval umělecký sklář a pedagog Ondřej Strnadel. Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 4. října v 16 hodin na hlavní scéně Divadla loutek.

I letos se v soutěžním programu setkají tradiční formy loutkového divadla s inscenacemi na pomezí žánrů – například loutkově-taneční představení španělského souboru Zero en Conducta s názvem Eh man hé anebo slovinská inscenace Nekde drugje, která ukazuje, jak může loutkové divadlo využívat nejnovější technologie. Divadlo loutek Ostrava do soutěžního programu zařadilo novinku z uplynulé sezóny Plasťáci útočí v režii Pavla Gejguše. Tříčlenná dramaturgická rada, která inscenace do programu vybírala, se nevyhýbala ani aktuálním společenským tématům – například otázce migrace se věnuje jak ono slovinské představení Nekde drugje, tak finské tělesně-loutkové představení Invisible Lands.

Již zmiňované Divadlo bratří Formanů v Ostravě poprvé představí své nejnovější putovní představení DEADTOWN pohybující se na pomezí divadla a němého filmu. K docílení autentického zážitku Divokého západu využívají Formani vlastní divadelní stan v podobě velké dřevěné boudy, dále loutky, masky, malované kulisy, filmové animace, hereckou akci, živou hudbu i bohatou ruchovou složku. Po představení otvírají svůj Saloon na jevišti i divákům a tráví zbytek večera pospolu. Představení DEADTOWN se uskuteční 29. a 30. září a pak opět od 2. do 4. října vždy v 19 hodin na Černé louce.

Pro večerní publikum je připraven bohatý program v komorním sále divadla Stará aréna na Masarykově náměstí. Svérázná Izraelka Michal Svironi, o níž recenzenti píší jako o „kombinaci Toma Waitse a Mr. Beana“ vystoupí s kabaretem Mein Kind, český soubor IDDQD pak nabídne ve Staré aréně poslední možnost zhlédnout jejich unikátní loutkové představení inspirované komiksovou poetikou s názvem GOON: Krvavá pomsta!, které již v Praze mělo svou oficiální derniéru.

Součástí doprovodného programu bude zahajovací průvod loutek, o který se letos postará ostravský Cirkus trochu jinak,  LoutKEC – neformální diskuze s odborníky pod vedením loutkáře Michala Drtiny nebo koncert česko-slovinské skupiny Fekete Seretlek, jejíž divoký hudební projev mohou návštěvníci festivalu znát již z uplynulých ročníků. Fekete Seretlek letos vystoupí hned dvakrát, jednou v rámci onoho koncertu v kavárně Staré arény, podruhé v rámci představení RAT, které skupina vytvořila spolu s pražským Studiem Damúza.

Pro mateřské školy i širokou veřejnost bude připraven také program v amfiteátru divadla, kde od neděle do středy vždy ve tři hodiny odpoledne postupně vystoupí: soubor vi.TVOR s pohádkou Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Studio Damúza s představením Golem, Divadlo b nabídne pohádku Malý pán (diváci mohou znát z kina) a pražský soubor Buchty a loutky odehraje pohádku Kocour v botách. Vstup do amfiteátru je zdarma.

http://www.dlo-ostrava.cz/

Autor článku: Klára Šebestová