07.06.2012 10:50

Ostravu čeká premiéra kultovního muzikálu Balada pro banditu

Šestnáct let po obrovském úspěchu ostravského nastudování vstupuje režisér Peter Gábor v Divadle Jiřího Myrona podruhé do stejné řeky.

Legendární muzikál o svobodě a vzpouře, osudové lásce a zradě převedl Peter Gábor v roce 1996 jako první na velké jeviště a zpřístupnil ho tak jinému než "provázkovskému" publiku. Momentálně (včetně inscenace Divadla Na Fidlovačce) jde už o jeho celkem třetí setkání s tímto fenomenálním dílem: "Jako velmi pozitivní vnímám, že i napotřetí ten text najednou otvírá ještě jiné dimenze, takže nejde o nějakou kopii anebo přesnou citaci. S jiným scénografem, jiným výtvarným řešením, s jiným hudebním aranžmá a samozřejmě jiným hereckým obsazením což je pro mě jako režiséra vždy nejinspirativnější se vám otevírají nové možnosti dotahovat dané situace a význam jednotlivých postav, a to mě na tom baví. Pokud je text kvalitní, můžete s ním pracovat i víckrát, a pokaždé jinak. V případě tohoto ostravského nastudování Balady pro banditu půjde především o baladu jako žánr, který jak režisérovi, tak hercům poskytuje obrovský prostor pro uplatnění poetického jazyka a pro hru se symboly a metaforami. Soustředíme se nejen na příběh, ale i na postavy a jejich charaktery, například na antihrdinu Nikolu a jeho velkou touhu po svobodě a nezávislosti, která je nakonec zmařena," uvádí Peter Gábor. 

Hlavní role Nikoly Šuhaje je velkou hereckou příležitostí a zároveň první titulní rolí v této sezóně pro Igora Orozoviče, který je v angažmá NDM od roku 2009, loni byl nominován na Cenu Alfréda Radoka v kategorii TALENT a získal i první místo za herecký výkon na festivalu OST-RA-VAR (Wolfgang Amadeus Mozart v inscenaci Amadeus). Jeho lásku Eržiku bude hrát Veronika Lazorčáková, kterou diváci mohou vidět i v dramatu Ivanov či v diváckém hitu Donaha! (Hole dupy). V dalších rolích se představí David Viktora, Jan Fišar, Vladimír Polák, Veronika Forejtová a další herci činohry, ale i operety/muzikálu a Janáčkovy konzervatoře.


Národní divadlo moravskoslezské: Balada pro banditu

Velkou devízou inscenace je přímo na jevišti umístěná živá kapela, která se stává nedílnou součástí strhujícího příběhu, a to v hudebním nastudování Jiřího Šimáčka a hudebním aranžmá Vlastíka Šmídy. Významnou složkou inscenace je i choreografie Jaroslava Moravčíka. Na inscenaci spolupracovali dramaturgyně Klára Špičková a scénograf Jan Štěpánek, kostýmy jsou dílem Kataríny Holkové.

Premiéra Balady pro banditu se uskuteční ve čtvrtek 14. června 2012 od 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona. V rámci doprovodného programu je připravena také beseda s autorem Milanem Uhdem, která proběhne už v úterý 12. června 2012 v Antikvariátu a klubu Fiducia od 18.00 hodin. Moderuje Libor Magdoň.


Národní divadlo moravskoslezské: Balada pro banditu

Autor článku: Viola Kučerová, foto: NDM

Ostravu čeká premiéra kultovního muzikálu Balada pro banditu